Ogłoszenia

     W związku z nowymi przepisami sanitarno – epidemiologicznymi planujemy dodatkowy, wcześniejszy termin Pierwszej Komunii Świętej na niedzielę 21.06. Spotkanie organizacyjne dla Rodziców dzieci komunijnych, którzy zdecydują się na ten termin w przyszłą niedzielę 07.06 po Mszy św. o godz. 13:00. Przypominamy, że uroczystości Komunijne zaplanowane na 20.09 i 27.09 pozostają  bez zmian.
    W czwartek 11.06 Uroczystość Bożego Ciała – Msze św. według porządku niedzielnego. Planujemy procesje Eucharystyczne wokół kościoła po Mszach Świętych do południa.
czytaj więcej »

Adwent

aktualizowano: 2019-12-07 18:49 Odsłon: 225

Czuwajcie!

„Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (Mt 24, 42)

I Niedziela Adwentu

Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, kolejny rok łaski od Pana, ale tak na dobrą sprawę nikt z nas nie wie, kiedy on się skończy. To Bóg jest Panem czasu i  historii. On sam decyduje kiedy i kogo wezwać na sąd. Stąd dzisiejsza Ewangelia jest wezwaniem do czuwania i gotowości na Paruzję (Mt 24, 37-44). Pierwsze przyjście Pana oznacza, że czas już się wypełnił i żyjemy w czasach ostatecznych, oczekując powtórnego przyjścia Chrystusa na czele zastępów anielskich, aby dokonać sądu nad światem. Na ludzką ciekawość i pytania słuchaczy dotyczące Dnia Pańskiego Chrystus nie daje konkretnej odpowiedzi. Z końcem świata, mówi Pan Jezus, będzie tak, jak było w czasach Noego. Toczyło się normalne życie, ludzie byli zajęci swoimi sprawami, aż nagle przyszedł potop i wytracił wszystkich z wyjątkiem Noego. On był jedynym „czuwającym”. Miał serce, oczy i uszy otwarte na Boga. Był jak pilny uczeń, przez co ocalił siebie i swoją rodzinę. Mówił jeszcze Pan do swoich słuchaczy o dwóch pracujących w polu, i o dwóch kobietach pracujących przy żarnach. Jedni będą wzięci, a drudzy nie, choć tą samą pracę wykonywali. Okazuje się, że nie ma znaczenia co człowiek robi, ale jak to robi i jakich wyborów dokonuje. Od tego zależy jego wieczność (zob. Pwt 30, 15-20). Bo nie w wielkich wydarzeniach, ale w codzienności trudzimy się lub nie nad naszym zbawieniem.

Słowo Boże daje nam możliwość poznania woli naszego Pana, czyli wskazań do życia według jego wymagań. Słowo Boże nas oświeca, wyprowadza z ciemności grzechu i wskazuje drogę. Czuwanie w ścisłym tego słowa znaczeniu oznacza rezygnację ze snu. Natomiast czuwanie, do którego wzywa nas Jezus, ma wymiar duchowy i oznacza wewnętrzną gotowość na Jego przyjście. Uczeń oświecony prawdą Ewangelii żyje nią na co dzień, strzegąc czystości swego serca, by nie utracić łaski, przez którą dokonuje się zbawienie. Tak powinno wyglądać życie chrześcijanina. Gotowość ucznia na przyjście Pana, to po prostu życie Jego słowem. Kto tak postępuje, nie musi pytać kiedy będzie koniec świata. Wystarczy pewność, że Pan powróci. Tu jest źródło mojej nadziei. Czekam jak sługa oczekujący powrotu swego pana. Chrystus powróci na pewno i nie ma znaczenia, kiedy to nastąpi. Mam w pamięci słowa  piosenki w wykonaniu H. Frąckowiak: „Bądź gotowy dziś do drogi, drogi, którą dobrze znasz…”. Czy rzeczywiście znam drogę? „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” – mówi Pan. Kto tą drogą idzie, będzie wzięty do życia wiecznego.

Marek Stankiewicz

 

aktualizowano: 2019-12-07 18:49
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone