Ogłoszenia

ALLELUJA!!! Niech Chrystus Zmartwychwstały wydobywa nas z grobu naszych grzechów i odnowi w nas nadzieję Nowego Życia! 

czytaj więcej »

Okres Narodzenia Pańskiego

aktualizowano: 2017-01-14 18:45 Odsłon: 836

Pójdźmy wszyscy do stajenki!

Tradycja wciąż żywa

Pierwszą na świecie żywą szopkę bożonarodzeniową zorganizował św. Franciszek z Asyżu w wigilię świąt Bożego Narodzenia w 1223 r. Wnętrze betlejemskiej stajenki przedstawił on w naturalnej skali, wraz z osobami i żywymi zwierzętami. Wszystko to miało miejsce w położonej na wysokości 750 m n.p.m. włoskiej miejscowości Greccio (region Lacjum, prowincja Rieti), gdzie mieścił się też klasztor franciszkański, wybudowany na ziemi podarowanej Franciszkowi przez szlachcica Jana Wetlinę. To tam, w pobliskiej grocie, Święty po raz pierwszy zbudował szopkę z okazji wigilii świąt Bożego Narodzenia. Franciszek pragnął w ten sposób przybliżyć prostym ludziom tajemnicę zbawienia. Wnętrze groty wypełniono sianem. Zakonni braciszkowie złożyli na nim wyrzeźbioną w drewnie figurkę Jezusa, a obok Niego ustawili woła i osła. W role członków Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio, odgrywając na żywo scenę narodzenia. Po śmierci Franciszka w 1225 r. jego zakon kontynuował zwyczaj budowania szopek gdyż okazało się, że ten prosty sposób prezentowania treści ewangelicznych w szczególny sposób trafia do wiernych.

W Europie początkowo szopki powstawały tylko przy klasztorach franciszkańskich, jednak z czasem tradycja ich budowania rozpowszechniła się na całym kontynencie. W Polsce tradycja ta została zapoczątkowana u schyłku XIII w. przez zakon franciszkanów, którzy w tym czasie osiedlili się w naszym kraju. Zwyczaj ten przetrwał do dziś i jest kultywowany w zasadzie we wszystkich świątyniach katolickich.

W naszej parafii tradycja prezentowania scen z betlejemskiej stajenki jest jak najbardziej żywa. Adekwatne instalacje przybierały różne formy, w różnych też miejscach były sytuowane. Jednak cel ich prezentacji - przybliżenie ludziom wielkiej tajemnicy zabawienia - został niezmieniony od franciszkańskiej premiery w Greccio. Obecna, znajdująca się w nowej świątyni, wypełnia całą przestrzeń kaplicy Matki Bożej. Składa się z modułowych elementów, wyposażonych w szereg elektro-mechanizmów, dzięki którym statyczna instalacja „ożywa”. Dziesięć ruchomych platform wprawia w ruch większość wykorzystywanych w inscenizacji figur. Obok szemrze prawdziwy górski strumyk, zaś barwna iluminacja pozwala dostrzec to, co w tajemnicy Bożego Narodzenia najbardziej istotne. Montaż i techniczne zestrojenie całego urządzenia, począwszy od dość ciężkiej pracy fizycznej polegającej na ustabilizowaniu całej konstrukcji, a na podłączeniu ostatniej żaróweczki kończąc, zajmuje kilka dni. Parafialnym zwyczajem szopka betlejemska jest u nas eksponowana do święta Ofiarowania Pańskiego, tj. do 2 lutego (Matki Boskiej Gromnicznej). Jest więc sporo czasu, by skorzystać z okazji do nawiedzenia świątyni, aby w chwili modlitwy pochylić się nad Dzieciątkiem, Zbawicielem świata, a jednocześnie świetna okazja dla rodziców, dziadków, do obrazowego zaprezentowania najmłodszym ewangelicznego przesłania tego jakże istotnego dla każdego chrześcijanina wydarzenia, jakim było przyjście na świat Syna Bożego. Zapraszamy!

aktualizowano: 2017-01-14 18:45
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone