Ogłoszenia

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy nią obchody WIELKIEGO TYGODNIA. Wg tradycji przynosimy
do poświęcenia palmy. Przed Mszą św. będzie można nabyć palmy przygotowane przez wspólnoty parafialne.
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 16.00 w świetlicy przygotowywane będą palmy do sprzedaży. ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W PRZYGOTOWANIE PALM.
W poniedziałek przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP, Msze święte o godz. 8.00 i 18.00 (Msza imieninowa ks. Proboszcza Józefa).

 

 

czytaj więcej »

Okres Narodzenia Pańskiego

aktualizowano: 2017-01-14 18:45 Odsłon: 585

Pójdźmy wszyscy do stajenki!

Tradycja wciąż żywa

Pierwszą na świecie żywą szopkę bożonarodzeniową zorganizował św. Franciszek z Asyżu w wigilię świąt Bożego Narodzenia w 1223 r. Wnętrze betlejemskiej stajenki przedstawił on w naturalnej skali, wraz z osobami i żywymi zwierzętami. Wszystko to miało miejsce w położonej na wysokości 750 m n.p.m. włoskiej miejscowości Greccio (region Lacjum, prowincja Rieti), gdzie mieścił się też klasztor franciszkański, wybudowany na ziemi podarowanej Franciszkowi przez szlachcica Jana Wetlinę. To tam, w pobliskiej grocie, Święty po raz pierwszy zbudował szopkę z okazji wigilii świąt Bożego Narodzenia. Franciszek pragnął w ten sposób przybliżyć prostym ludziom tajemnicę zbawienia. Wnętrze groty wypełniono sianem. Zakonni braciszkowie złożyli na nim wyrzeźbioną w drewnie figurkę Jezusa, a obok Niego ustawili woła i osła. W role członków Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio, odgrywając na żywo scenę narodzenia. Po śmierci Franciszka w 1225 r. jego zakon kontynuował zwyczaj budowania szopek gdyż okazało się, że ten prosty sposób prezentowania treści ewangelicznych w szczególny sposób trafia do wiernych.

W Europie początkowo szopki powstawały tylko przy klasztorach franciszkańskich, jednak z czasem tradycja ich budowania rozpowszechniła się na całym kontynencie. W Polsce tradycja ta została zapoczątkowana u schyłku XIII w. przez zakon franciszkanów, którzy w tym czasie osiedlili się w naszym kraju. Zwyczaj ten przetrwał do dziś i jest kultywowany w zasadzie we wszystkich świątyniach katolickich.

W naszej parafii tradycja prezentowania scen z betlejemskiej stajenki jest jak najbardziej żywa. Adekwatne instalacje przybierały różne formy, w różnych też miejscach były sytuowane. Jednak cel ich prezentacji - przybliżenie ludziom wielkiej tajemnicy zabawienia - został niezmieniony od franciszkańskiej premiery w Greccio. Obecna, znajdująca się w nowej świątyni, wypełnia całą przestrzeń kaplicy Matki Bożej. Składa się z modułowych elementów, wyposażonych w szereg elektro-mechanizmów, dzięki którym statyczna instalacja „ożywa”. Dziesięć ruchomych platform wprawia w ruch większość wykorzystywanych w inscenizacji figur. Obok szemrze prawdziwy górski strumyk, zaś barwna iluminacja pozwala dostrzec to, co w tajemnicy Bożego Narodzenia najbardziej istotne. Montaż i techniczne zestrojenie całego urządzenia, począwszy od dość ciężkiej pracy fizycznej polegającej na ustabilizowaniu całej konstrukcji, a na podłączeniu ostatniej żaróweczki kończąc, zajmuje kilka dni. Parafialnym zwyczajem szopka betlejemska jest u nas eksponowana do święta Ofiarowania Pańskiego, tj. do 2 lutego (Matki Boskiej Gromnicznej). Jest więc sporo czasu, by skorzystać z okazji do nawiedzenia świątyni, aby w chwili modlitwy pochylić się nad Dzieciątkiem, Zbawicielem świata, a jednocześnie świetna okazja dla rodziców, dziadków, do obrazowego zaprezentowania najmłodszym ewangelicznego przesłania tego jakże istotnego dla każdego chrześcijanina wydarzenia, jakim było przyjście na świat Syna Bożego. Zapraszamy!

aktualizowano: 2017-01-14 18:45
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone