Ogłoszenia

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowenną do Chrystusa Króla Wszechświata codziennie po babożeństwie wypominkowym

czytaj więcej »

Okres zwykły

aktualizowano: 2018-06-23 17:20 Odsłon: 54

Tajemnica królestwa Bożego

„Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię” (Mk 4, 26)

XI Niedziela Zwykła

Dzisiejsza Ewangelia przedstawia obrazy o królestwie niebieskim (Mk 4, 26-34). Chrystus opowiada słuchaczom o Bożym królestwie, ale czyni to w formie przypowieści. Nie czyni wykładu teologicznego, ale posługuje się przykładami wziętymi z codziennego życia Izraelitów. To ziarno stoi w centrum Jezusowych przypowieści. Przez analogię Pan chce ukazać tajemnicę królestwa Ojca; tak jak ziarno, które dzięki własnym siłom witalnym kiełkuje, wzrasta i rozwija się aż do żniwa, tak i królestwo Boże przychodzi, rozwija się i umacnia na ziemi, aż do kresu czasu. Żniwo, o którym mówi Chrystus to dzień Jego przyjścia – Paruzja. Z jej nastaniem królestwo Boże na ziemi dobiegnie końca. Przypowieść poucza nas, że królestwo Boże z natury rzeczy zdąża dynamicznie do osiągnięcia pełnego rozwoju, niezależnie od postaw ludzkich. Człowiek nie jest w stanie zatrzymać jego rozwoju i tryumfu na ziemi. Tu działa moc Boga. Podobnie i druga przypowieść, w której królestwo Boże porównane jest do ziarenka gorczycy. Przysłowiowo uchodziło ono za najmniejsze z ziaren, a jednak z niego wyrastała wielka  jarzyna (Łk 13, 19 – wielkie drzewo). Jesteśmy w stanie zauważyć kontrast istniejący między wielkością ziarna, a wielkością rośliny, która z niego wyrasta. Podobnie jest z Królestwem Bożym. Jego początki są niepozorne, nikłe. Natomiast koniec pełen blasku i chwały, której nie da się z niczym porównać.

Jezus daje też do zrozumienia, że królestwo nie pojawi się nagle w mocy i chwale, i że każdy je zauważy i przyjmie z otwartymi ramionami, choć takie było oczekiwanie w Izraelu.

Jednakże królestwo Boże, choć rodzić się będzie pośród trudności i prześladowań, rozwinie się wspaniale i ogarnie cały świat. Królestwo Boże to przestrzeń królowania Boga, gdzie wszystko Jemu jest poddane. Królestwo to jest dla nas, jest ono darem jaki otrzymujemy od Ojca i do niego wszyscy jesteśmy powołani. Bóg w swojej miłości do nas pragnie byśmy razem z Nim królowali w miłości. Przyjąć ten dar to przyjąć ziarno Słowa i pozwolić, aby Ono wzrastało aż do żniwa. Bo Królestwo Boże to nie tylko sprawa Boga. Ono jest również w moim interesie. Tak, jak Jemu zależy na moim zbawieniu, tak i mnie powinno zależeć, abym królował razem z Nim na wieki. Ewangelia to objawiona prawda Boża o Jego królestwie. Jezus głosił Ewangelię o Królestwie Bożym i wzywał do nawrócenia, i Królestwo Boże rozkwitnie w całej pełni, zgodnie z wolą Bożą niezależnie od mojej postawy. Tylko czy ja tam będę? Bo Ewangelia Chrystusowa jest dobrą nowiną, ale dla tych, którzy ją z wiarą przyjmują.

Marek Stankiewicz

 

aktualizowano: 2018-06-23 17:20
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone