Transmisja na żywo
Ogłoszenia
Dziś przeżywamy święto Chrztu Pańskiego. Na poszczególnych Mszach Świętych odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Kończymy okres Bożego Narodzenia. Po Mszy o 8.30 zmiana tajemnic Żywego Różańca. Intencja na ten miesiąc: o dar pokoju dla świata. Msze św. w tygodniu sprawowane są codziennie o godz. 8.00 i 18.00. Spowiedź święta w dni powszednie przed Mszą świętą, a w niedziele podczas każdej Eucharystii.
Adoracja Najświętszego Sakramentu poniedziałek po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30
Slideshow
Droga do chwały
„To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!” (Mk 9, 7b)
II Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)
Druga Niedziela Wielkiego Postu jaśnieje chwałą Zmartwychwstałego! Przemienienie Pańskie, o którym opowiada Ewangelia, to antycypacja tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa! Już na początku naszych wielkopostnych zmagań Bóg przychodzi nam z pomocą, ukazując cel naszej wędrówki w wierze. Zaprasza nas do kontemplacji tej tajemnicy, abyśmy w drodze nie ustali.
Jezus, przemieniając się wobec swoich uczniów – trzech najbardziej umiłowanych, którzy mieli potem być świadkami Jego agonii w Getsemanii (14, 33) – daje im przeciwwagę dla swojej męki, a raczej przedsmak jej owoców: zmartwychwstania i chwały. Taki jest również sens życia chrześcijanina, który powinien się nauczyć, że „cierpień teraźniejszych nie można stawiać na równi z chwałą, która ma się w nas objawić” (Rz 8, 18).
Marek na różne sposoby podkreśla, że uczniowie mieli trudności ze zrozumieniem drogi Pana (w. 9-10). Podobnie mówi o Piotrze – który chce uprzedzić chwałę bez przechodzenia przez krzyż – że „nie wiedział […], co powiedzieć” (w. 6). „Piotr nie rozumiał tego, kiedy pragnął zamieszkać z Chrystusem na górze. O Piotrze! Zachowywał On to dla siebie na czas po swojej śmierci. Teraz jednak mówi: ‘’Zstąp, aby pracować na ziemi, aby być wzgardzonym, aby być ukrzyżowanym’’. Życie zstąpiło, aby odnaleźć śmierć; chleb zszedł na dół, aby poczuć głód; droga zstąpiła, aby zmęczyć się po drodze, źródło zstąpiło, aby odczuwać pragnienie. A ty, czy odmówisz Mu cierpienia?” (św. Augustyn, Sermones 78, 6; por. KKK 556).
W przemienieniu objawiła się cała prawda o Jezusie. Jest On jedynym Synem Boga, „Synem umiłowanym”, który dla naszego zbawienia „ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi” (Flp 2, 7). Dobrowolnie zrezygnował ze swojej boskiej chwały i przyjął ciało podlegające cierpieniu, stając się do nas podobnym we wszystkim z wyjątkiem grzechu. Słowa dobiegające z obłoku przypominają początek pierwszej pieśni Izajasza o słudze Pańskim (Iz 42, 1) oraz słowa z chrztu Jezusa (1, 11; Mt 3, 17; Łk 3, 22). Wskazują one właśnie na to, że Jezus jest Synem Boga, wypełniającym zbawczą misję sługi Pańskiego. Nakaz „Jego słuchajcie” ogłasza władzę Jezusa: Jego nauczanie, Jego przykazania, mają moc samego Boga.”
‘’Oto mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie’’ - mojego Syna, nie Mojżesza ani Eliasza. Oni są tylko sługami, On zaś Synem. On jest moim Synem: z mojej natury, z mojej substancji, we Mnie pozostaje i wszystkim, czym Ja jestem, jest także mój Syn umiłowany. Oni są drodzy, lecz On jest najdroższy, Jego więc słuchajcie. Oni Go głoszą, ale wy Jego słuchajcie. […] On jest Panem, Jego słuchajcie” (św. Hieronim, homilia 80 do Ewangelii Marka; BN, komentarz do Mk 9, 2-10).
Synoptycy umieszczają scenę przemienienia Chrystusa między pierwszą i drugą zapowiedzią Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. I ma to swoją głęboką wymowę. Jezus prowadząc nas na Górę Przemienienia pragnie abyśmy zrozumieli, że droga krzyża i droga chwały są nierozdzielne, że bez krzyża nie można osiągnąć tej chwały, która jaśnieje na świętym obliczu Pana. Chrystus pragnie, abyśmy rozpoznali w swoim krzyżu dar, który daje życie i pełnię wiecznego szczęścia. Mój i twój krzyż nie jest przekleństwem, ale błogosławieństwem! W krzyżu jest cierpienie, które przyjęte z wiarą i miłością owocuje zbawieniem. Przez posłuszeństwo Jezusowi poznajemy nie tylko ciężar swego krzyża i trud drogi życia, ale także jego moc, która przemienia serca i odnawia umysły. Z krzyża Jezusa obficie spływa łaska, dzięki której otrzymujemy wewnętrzne światło i radość w podążaniu za Panem. Posłuszeństwo Synowi umiłowanemu, które nakazuje nam Ojciec niebieski, stanowi podstawę całego procesu nawracania się (rozdzierania serca) i jest nierozerwalnie związane z pokorą i uległością względem Syna umiłowanego, który pragnie dla siebie od każdego z nas całego serca. A kiedy serce zostanie już „zdobyte” przez Chrystusa, odmieni się całe nasze życie (zob. Flp 3, 8-14).
Marek Stankiewicz
Pliki do pobrania
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone