Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Msze święte w niedziele i w tygodniu według stałego porządku. Spowiedź w dni powszednie przed Msza świętą a w niedziele podczas każdej Eucharystii. Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w poniedziałek po Mszy św. wieczornej do g. 19.30. Od 1 października (niedziela) zapraszamy na nabożeństwa różańcowe - codziennie dla wszystkich o 17.30. 
czytaj więcej »

Slideshow

aktualizowano: 2022-08-28 20:40 Odsłon: 205

W służbie Bogu i Ojczyźnie

O specyfice duszpasterstwa wojskowego opowiada proboszcz parafii św. Wojciecha w Szczecinie

Posługa kapelana w wojsku, to powołanie w powołaniu. Większość z nas to osoby, które pragną służyć w wojsku – ze względu na tradycję, czy szacunek do munduru. Oprócz wszystkich zadań wynikających ze święceń kapłańskich, kapelan podlega również władzy wojskowej. Ma on przede wszystkim świadczyć o Chrystusie i żyć ewangelicznymi wartościami, szczególnie zaś pełnić posługę sakramentalną na rzecz żołnierzy i ich rodzin. Kapelani są wszędzie tam, gdzie mogą być potrzebni, służą wsparciem, radą, modlitwą – tak ogólnie posługę kapłana w wojskowym mundurze charakteryzuje proboszcz parafii wojskowej św. Wojciecha w Szczecinie ks. kpt. dr Stanisław Pawłowski. Poprosiłem, by opowiedział o tej szczególnej posłudze. Z radością na to przystał, a ja stałem się bogatszy o znajomość obowiązujących w Ordynariacie Polowym wojskowych procedur medialnych.

Adam Szewczyk: Parafie wojskowe to parafie personalne. Ile jest parafii wojskowych w szczecińskim garnizonie i jak realizowana jest posługa duszpasterska jednostkach stacjonujących w innych garnizonach, a podległych dowództwu w Szczecinie?

Ks. kpt. Stanisław Pawłowski: W Garnizonie Szczecin funkcjonują dwie parafie wojskowe: św. Wojciecha w Centrum miasta i św. Stanisława Kostki w Szczecinie-Podjuchach. Wojskową posługą duszpasterską objęte są również jednostki wchodzące w skład związku taktycznego, jakim jest 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, oraz inne, stacjonujące w okolicach Szczecina. Kapelan z Podjuch duchową opieką otacza swą jednostkę macierzystą, czyli 5 pułk inżynieryjny oraz jednostki w Stargardzie i Choszcznie, natomiast ja, jako proboszcz parafii wojskowej w Szczecinie, skierowany jestem do tych zadań w Wielonarodowym Korpusie Północny-Wschód oraz Dowództwie 12 SDZ. Ponadto z posługą odwiedzam 3 batalion logistyczny zlokalizowany w podszczecińskim garnizonie Mosty. Wikarzy z parafii św. Wojciecha pełnią funkcję kapelana wojskowego w jednostkach szczecińskich: jeden z nich w 12 Brygadzie Zmechanizowanej, a drugi 12 batalionie dowodzenia oraz Oddziale Żandarmerii Wojskowej, będącym jednym z większych w Polsce. Warto zaznaczyć, iż Garnizon Szczecin jest drugim pod względem liczebności wojska garnizonem w Polsce.

Kapelan wchodzi w skład struktur polskich komponentów wojskowych biorących udział w misjach zagranicznych. Czym się wówczas zajmuje, jak wygląda jego posługa?

Nie we wszystkich komponentach delegowanych do służby poza granicami kraju uczestniczą kapelani. Generalnie decyduje o tym stan liczebny wysyłanego pododdziału, choć nie zawsze. Obecnie księża w polskich mundurach służą w ramach kontyngentów w Iraku, Libanie, Kosowie. Jeszcze niedawno obecni byli w Afganistanie. Prócz tego pełnią służbę w Turcji, Rumunii, w Łotwie. Wojskowi kapelani uczestniczą również w misjach na morzu, wypływając w kilkumiesięczne rejsy wraz z polskimi marynarzami. Księża w mundurach uczestniczą także w misjach i ćwiczeniach żołnierzy Sił Powietrznych, choćby na Litwie czy w Islandii.

Odnosząc się do istoty posługi kapelana wojskowego pełnionej poza granicami kraju, przytoczę konkluzję pewnej napisanej przez żołnierza pracy doktorskiej, dotyczącej posługi kapelanów w ramach zagranicznych kontyngentów bojowych: na misjach żołnierze bardziej ufają księdzu niż psychologowi. Może wiąże się to z tajemnicą spowiedzi? 

 

Cały wywiad w 33/2022  numerze TK Niedziela-Kościół nad Odrą i Bałtykiem

 

 

aktualizowano: 2022-08-28 20:40
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone