Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Dzisiaj ostatnia niedziela roku liturgicznego – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. O godz. 10.00 uroczysta Msza św. w int. Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich.
Opłatki na stół wigilijny tradycyjnie pobłogosławimy po Mszy świętej. Ofiary przeznaczamy na cele inwestycyjne naszej Parafii.
Za tydzień rozpoczynamy Adwent. Roraty dla dorosłych i  młodzieży o 6.00,  dla dzieci w poniedziałki, środy i piątki o 17.00. 
W poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej adoracja w ciszy do g. 19.30
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2023-12-02 12:40 Odsłon: 261

Kolejarskie świadectwo wiary

Jubileuszowa pielgrzymka kolejarzy na Jasną Górę

Kolejarskie świadectwo wiary

/Adam Szewczyk/

Kompania złożona ze 119 pocztów sztandarowych, tworząca w rozwinięciu 357-osobowy pododdział używając terminologii wojskowej, towarzyszyła obchodom ogólnopolskiej jubileuszowej pielgrzymki kolejarzy na Jasną Górę.

Kilka tysięcy kolejarzy już po raz 40. przybyło przed tron Pani Jasnogórskiej, by dać świadectwo swojego trwania przy Chrystusie oraz jedności i solidarności środowiska kolejarskiego w całej Polsce. Ze Szczecina specjalnym pociągiem pielgrzymkowym do Częstochowy prowadzonym przez maszynistę Wojciecha Chodzickiego udała się ponad 350-osobowa grupa byłych i aktualnych pracowników kolei, wśród nich prezes szczecińskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich Marian Hernik, dzięki któremu niejako na żywo mogliśmy uczestniczyć w tym szczególnym i ważnym dla kolejarskiej braci wydarzeniu.

Adam Szewczyk: Jaki przebieg miała jubileuszowa pielgrzymka kolejarzy na Jasną Górę?

Marian Hernik: Podobny do wcześniejszych, choć z wieloma akcentami nawiązującymi do jej genezy i rozwoju. Z różnych stron Polski przybywają poszczególne grupy, kolejne pociągi. Wiele z nich, w tym szczeciński, kończy swój bieg na stacji Częstochowa Stradom. Stąd część pątników (niektórzy ze sztandarami) tworzy procesję, która rusza do sanktuarium na Jasną Górę, by przywitać się z Matką Bożą, oddając Jej hołd przed cudownym obrazem. Choć jest to wieczór, to do wieńczącej pielgrzymkę niedzielnej Eucharystii czas jest bogato wypełniony. Rozpoczyna go powitanie pielgrzymów przez Krajowego Duszpasterza Kolejarzy ks. prał. Eugeniusza Zarębińskiego, którego początek i przebieg drogi kapłańskiej w sposób trwały wiąże się z pracą duszpasterską na rzecz środowiska kolejarskiego i wspólnego pielgrzymowania przed tron Pani Jasnogórskiej - ks. Zarębiński organizował pierwsze pielgrzymki kolejarzy, a tego roku obchodzi 40-lecie kapłaństwa. Niemal do północy czas wypełniają spotkania oraz modlitwy. Konferencję podczas tej pielgrzymki wygłosił ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski z KUL, specjalizujący się w teologii duchowości katolickiej i jej metodologii, poruszając w niej temat wiary, której umocnieniem w relacji wertykalnej, czyli z Bogiem, stanowi wiara w człowieka, która powinna wzrastać wraz z życiem duchowym.

Była Droga krzyżowa na wałach ze specjalnie przygotowanymi rozważaniami odnoszącymi się do specyfiki kolejarskiego życia, rodziny, braci kolejarskiej, ale też do relacji małżeńskich i rodzinnych budowanych na prawdzie. Był Apel Jasnogórski, tym razem prowadzony przez ks. Ryszarda Marciniaka, krajowego animatora KSKP, a późno wieczorne spotkanie w sanktuarium zakończyła Pasterka Maryjna, której w asyście 25 kapłanów z różnych ośrodków duszpasterstw kolejarskich w Polsce przewodniczył ks. Eugeniusz Zarębiński...

Więcej wkrótce w TK Niedziela - Kościół nad Odrą i Bałtykiem 

Pociąg pielgrzymkowy prowadził maszynista Wojciech Chodzicki

 

fot. archiwum KSKP o/Szczecin

aktualizowano: 2023-12-02 12:40
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone