Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Nasza świątynia (stary kościół) został wzniesiony  pod koniec  XV w miejscu wcześniej istniejącego kościoła o którym wspominają  źródła  historyczne z 1359 roku. Od czasów reformacji do zniszczenia w działaniach wojennych w 1945 roku świątynia służyła  Wspólnocie Protestanckiej. Po 30 latach od zakończenia wojny Parafia Świętego Ducha w Zdrojach  otrzymała zgodę władz państwowych na odbudowę ruin kościoła. Wielkim wysiłkiem mieszkańców Klęskowa, odbudowę kościoła podjęto 
w 1976; zakończono 25 lutego 1979 r. uroczystym poświęceniem.   Budowę nowego kościoła rozpoczęto w 1996 roku. Od maja 2000 roku odprawiano  Msze św. dalej prowadząc dzieło budowy. Uroczystej konsekracji nowej świątyni dokonał Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga, przy licznym udziale kapłanów i wiernych 23 października 2011 roku. 
     Dzisiejszej niedzieli przeżywamy 13 rocznicę konsekracji naszego nowego kościoła. Pragniemy dzisiaj modlitwą ogarnąć  wszystkich budowniczych  starego i nowego kościoła. Prośmy Boga, by naszą ofiarność i  gorliwość w trosce o parafialną świątynię kościoła wspierał  swoim błogosławieństwem.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2023-11-03 16:52 Odsłon: 488

Miłość najważniejsza jest! Miłość największa jest!

„Na tych dwóch przykazaniach zawisło całe Prawo i Prorocy” (Mt 22, 40)

 

XXX Niedziela zwykła (Mt 22, 34-40)

Odpowiedź Jezusa, udzielona uczonemu w Prawie na pytanie o największe przykazanie w Prawie, ma fundamentalne znaczenia dla zbawienia każdego człowieka.

Jezus odpowiada na pytanie postawione przez faryzeuszy, których główną troską było przestrzeganie 613 przykazań zawartych w Prawie Mojżeszowym. Jezus naucza, że całe Prawo streszcza się w dwóch przykazaniach miłości (Pwt 6,5; Kpł 19,18). Cała tradycja ewangeliczna świadczy o tym, że Jezus łączył miłość Boga z miłością bliźniego. Relacja Mateusza podkreśla to w szczególny sposób: uczony w Prawie pyta, które przykazanie w Prawie jest największe (w. 36), Jezus zaś odpowiada podwójnym przykazaniem albo raczej dwoma przykazaniami stanowiącymi jedno. W każdym razie wynika z tego jasno, że to przykazanie różni się od pozostałych. „Żadna z tych dwóch miłości nie może być doskonała, jeśli jej brakuje drugiej, gdyż nie można kochać naprawdę Boga, nie kochając bliźniego, ani nie można kochać bliźniego nie kochając Boga […]. Prawdziwym i jedynym dowodem miłości jest to, że staramy się troszczyć o naszych braci i pomagać im” (św. Beda, Homilie 2,22). Najważniejsze jest jednak miłowanie Boga, ponieważ miłość bliźniego jest konsekwencją i skutkiem miłości Boga, kiedy zaś miłowany jest człowiek, miłowany jest i Bóg, gdyż człowiek jest obrazem Boga. Jeśli chodzi o intensywność miłości do Boga, to tak pisał o niej św. Bernard: „Pragniesz zatem usłyszeć ode mnie, dlaczego i w jaki sposób winniśmy kochać Pana Boga – więc odpowiadam: przyczyną miłości Boga jest sam Bóg; miarą miłości Boga jest miłość bez miary” (O miłowaniu Boga 1,1). (BN, komentarz do Mt 22, 34-40).

Marek Stankiewicz

 

aktualizowano: 2023-11-03 16:52
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone