Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Nasza świątynia (stary kościół) został wzniesiony  pod koniec  XV w miejscu wcześniej istniejącego kościoła o którym wspominają  źródła  historyczne z 1359 roku. Od czasów reformacji do zniszczenia w działaniach wojennych w 1945 roku świątynia służyła  Wspólnocie Protestanckiej. Po 30 latach od zakończenia wojny Parafia Świętego Ducha w Zdrojach  otrzymała zgodę władz państwowych na odbudowę ruin kościoła. Wielkim wysiłkiem mieszkańców Klęskowa, odbudowę kościoła podjęto 
w 1976; zakończono 25 lutego 1979 r. uroczystym poświęceniem.   Budowę nowego kościoła rozpoczęto w 1996 roku. Od maja 2000 roku odprawiano  Msze św. dalej prowadząc dzieło budowy. Uroczystej konsekracji nowej świątyni dokonał Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga, przy licznym udziale kapłanów i wiernych 23 października 2011 roku. 
     Dzisiejszej niedzieli przeżywamy 13 rocznicę konsekracji naszego nowego kościoła. Pragniemy dzisiaj modlitwą ogarnąć  wszystkich budowniczych  starego i nowego kościoła. Prośmy Boga, by naszą ofiarność i  gorliwość w trosce o parafialną świątynię kościoła wspierał  swoim błogosławieństwem.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2023-09-09 17:51 Odsłon: 373

Nauka o krzyżu

Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje” (Mt 16, 24)

 

XXII Niedziela zwykła (Mt 16, 21-27)

Po wyznaniu wiary przez Piotra Jezus zapowiada po raz pierwszy swoją mękę. Pragnie w ten sposób przygotować swoich uczniów na wydarzenia paschalne i ukazać drogę Mesjasza jako misję Sługi Pańskiego, o którym opowiada Księga Izajasza.

Jezus surowo upomina Piotra, kiedy ten chce Go odwieść od przyjęcia śmierci będącej częścią misji Pana jako Mesjasza. Następnie Pan za pomocą paradoksów przedstawia prawdziwy wymiar oddania uczniów wobec Jego osoby (w. 24-28). „Droga do doskonałości wiedzie przez krzyż. Nie ma świętości bez wyrzeczenia i bez walki duchowej. Postęp duchowy zakłada ascezę i umartwienie, które prowadzą stopniowo do życia w pokoju i radości błogosławieństw” (KKK 2015; BN, komentarz do Mt 16, 21-27).

Chrystus Pan przez nauczanie o swojej męce, śmierci i zmartwychwstaniu w centrum swojej misji stawia krzyż. Ukazuje „drogę krzyża” jako jedyną opcję zbawienia grzeszników. Słowa Jezusa zacytowane na początku rozważania są wezwaniem skierowanym do wszystkich, którzy chcą iść za Panem, aby tak jak On wzięli swój krzyż i Go naśladowali. Bibliści komentując słowa „niech weźmie swój krzyż” wskazują no konieczność ofiary, która wymaga całkowitego wyrzeczenia się siebie i nie cofa się nawet przed śmiercią nie z umiłowania cierpienia, ale z miłości do człowieka. Taką właśnie drogę wskazują słowa „i niech Mnie naśladuje”. Tylko taka postawa zapewnia człowiekowi zbawienie w dniu paruzji. Czy przyznaję rację Jezusowi rozważając ten fragment Ewangelii? Czy godzę się na krzyż w moim życiu?

Marek Stankiewicz

 

aktualizowano: 2023-09-09 17:51
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone