Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa codziennie do środy o 17.30 w kościele. 
W czwartek w trakcie procesji. W czasie oktawy Bożego Ciała nabożeństwo czerwcowe po Mszy świętej w czasie procesji wokół kościoła.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2022-02-27 21:57 Odsłon: 932

"Pod płaszczem św. Stanisława. 40 lat budowania” – książka z okazji jubileuszu parafii

Do nabycia już od niedzieli 12 grudnia

Od III Niedzieli Adwentu (Gaudete) istnieje możliwość nabycia książki pt. „Pod płaszczem św. Stanisława. 40 lat budowania”, wydanej z okazji jubileuszu 40-lecia naszej parafii oraz 10. rocznicy konsekracji nowego kościoła.

Książka wydana jest w twardej laminowanej oprawie w formacie A4, str. 270 stron, papier kredowy. Jej cena wynosi 50 zł. Dochód ze sprzedaży książki przeznaczony będzie na pokrycie części kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych w parafii.

To książka o historii parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika, przez wielu nazywanej parafią-matką. W wyniku jej podziału w 1985 r. powstała parafia Niepokalanego Serca NMP na os. Słonecznym. Z kolei w roku 1998 r. wydzielono z niej parafię Chrystusa Dobrego Pasterza na os. Bukowym, a zupełnie niedawno, w styczniu 2019 r., parafię bł. ks. Jerzego Popiełuszki Nad Rudzianką.

Książka pt. „Pod płaszczem św. Stanisława – 40 lat budowania” to zaproszenie do podróży w czasie szlakiem obrazów uchwyconych i zamkniętych w kadrze aparatu fotograficznego. Korzystając z dostępnych źródeł archiwalnych pragnąłem ukazać historię rozwoju parafii w taki sposób, by narrację przekazać zdjęciom. Nie tylko tym wyselekcjonowanym do kronik, dla prasy, lecz także, a może szczególnie nawet tym, które ukazują trud odbudowy starego, zniszczonego kościoła i budowę nowego, odpowiadającego współczesnym wymaganiom powstającego na Prawobrzeżu Szczecina osiedla Bukowego oraz organizację parafii.

Pragnąłem, by przemówiły ponownie, by dały świadectwo dawnych dni, nawet mimo ich słabej nierzadko jakości. Postęp technologiczny, także w dziedzinie fotografii sprawił, że wydarzenia ostatnich lat obrazowane są bardziej obficie niż te z ubiegłego wieku, kiedy klatka fotograficznej kliszy była zbyt cenna, by przeznaczać ją na ujęcia dokumentalne. Tym większą wdzięczność kieruję ku wszystkim, dzięki którym one powstały, a zachowane mogą świadczyć o wydarzeniach sprzed lat i wzbudzać uznanie w sercach kolejnych pokoleń oraz mobilizować je do ciągłej troski o dom Boży.

Więcej na temat książki w wywiadzie udzielonym przez autora słuchaczom Radia Plus:

https://www.radioplus.pl/szczecin/wydano-album-o-historii-kosciola-i-wspolnoty-na-szczecinskim-osiedlu-bukowe-aa-sDYp-dsFv-yubz.html

Serdecznie zapraszam do nabycia książki i do suto zobrazowanej podróży szlakiem historii parafii św. Stanisława!

Adam Szewczyk

aktualizowano: 2022-02-27 21:57
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone