Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Otwarcie Roku Jubileiszowego 2025 Msza święta w Bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Ap. 
w Szczecinie godz. 12.00
Msze św. w tygodniu sprawowane są codziennie o godz. 8.00 i 18.00. Spowiedź święta w dni powszednie przed Mszą św., a w niedziele podczas każdej Eucharystii. 
Adoracja Najświętszego Sakramentu w poniedziałek po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30. 
Msza św. dziękczynna na zakończenie Roku 31.12 o godz. 18.00.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: ponad tydzień temu, 2024-12-21 Odsłon: 49

Przewodnik po Biblii – część CCCLXIX

1 List do Koryntian (c.d.)

 

7 Pytania w sprawie małżeństwa

Koryntianie postawili sześć pytań dotyczących celibatu i małżeństwa. Niektóre są odbiciem greckiej tendencji do uważania fizycznej strony egzystencji za złą.

  • Czy małżonkowie mają kontynuować życie seksualne po nawróceniu? Tak (7, 1-7).
  • Czy samotni powinni zawierać związki małżeńskie? Paweł daje pierwszeństwo celibatowi, ale tylko dla tych, którzy mają dar samokontroli (8-9).
  • Czy rozwód między chrześcijanami jest dozwolony? Nie (10-11).
  • Jak postępować, jeżeli mąż albo żona nie wierzą? Chrześcijanin powinien pozostać z pogańskim partnerem, chyba, że partner chce odejść (12-16).
  • To pytanie nie jest jednoznaczne. Prawdopodobnie brzmi: czy narzeczeni powinni zawierać związek małżeński? Zależy to od osobistej decyzji, ale w tak trudnych czasach chrześcijaninowi łatwiej będzie realizować wartości chrześcijańskie, jeżeli nie będzie związany (25-38).
  • Czy wdowy mogą ponownie wychodzić za mąż? Tak, ale pod jednym warunkiem (39-40).

8 Mięso ofiarowane bożkom; zwyczaje społeczne

W Koryncie trudno było zerwać definitywnie z pogaństwem. Kluby i grupy społeczne spełniały swoje społeczne funkcje w świątyniach. Większa część sprzedawanego mięsa była przedtem ofiarowana bożkom. Niektórzy chrześcijanie przekonani o „nicości” bożków bez niepokoju sumienia jedli mięso i uczestniczyli w bankietach urządzanych przez stowarzyszenia, ale inni mieli skrupuły. Wolność jest słuszna, mówi Paweł, ale nikt nie powinien korzystać z osobistej wolności kosztem sumienia innych.

9 Wyrzeczenie się swoich praw

Paweł powołuje się na własny przykład, aby przybliżyć tę naukę swoim czytelnikom. Jeżeli komukolwiek należą się prawa, to na pewno apostołowi. On jednak wyrzekł się prawa do zabrania „ze sobą niewiasty-siostry”, jak czynią inni. Są sprawy ważniejsze niż prawa. On chętnie ogranicza swoją wolność, aby pozyskać więcej ludzi dla Chrystusa.

Zapasy (zawody sportowe) (24-27): igrzyska istmijskie (ustępujące tylko olimpijskim) odbywały się co trzy lata w Koryncie. Każdy zawodnik przechodził przedtem dziesięciomiesięczny ostry trening, przygotowując się do zdobycia zwycięskiego wieńca. Paweł boi się nie utraty zbawienia, ale tego, że nie zdobędzie „wieńca”

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)

 

aktualizowano: ponad tydzień temu, 2024-12-21
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone