Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Obchodzimy dziś XXIV Dzień Papieski W tym roku towarzyszy mu hasło „Ewangelia starości 
i cierpienia”. Dzień ten stanowi okazję do przypomnienia osoby i nauczania św. Jana Pawła II oraz budowania jego „żywego pomnika”, jakim jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia
Po każdej Mszy świętej zbierane ofiary do puszek na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży.  
          Dziękujemy za ofiary składane na ten cel, oraz wolontariuszom rozprowadzającym kremówki 
w świetlicy przy kościele oraz młodzieży włączającej się w pomoc w przeprowadzeniu kwesty przykościelnej. O godz. 15.00 ulicami osiedla przejdziemy z procesja różańcowa do pomnika św. Jana Pawła II.  Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 
Nabożeństwo Różańcowe codziennie dla wszystkich o 17.30. 
  W poniedziałek adoracja najświętszego sakramentu po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2024-06-08 09:40 Odsłon: 239

Przewodnik po Biblii – część CCCXLI

Dzieje Apostolskie (c.d.)

 

15, 1-35 Sobór Jerozolimski

Minęło dziesięć lat, odkąd apostołowie przyjęli do Kościoła poganina Korneliusza i jego rodzinę (rozdz. 10-11), i przez ten czas opozycja przybrała na sile. Kiedy stronnicy „zbawienia przez wiarę i obrzezanie” dowiedzieli się o sukcesach Pawła, poczuli się zagrożeni i zaczęli się otwarcie przeciwstawiać jego nauce. Sprawa była na tyle istotna, że aby uniknąć rozłamu, konieczne było podjęcie autorytatywnej decyzji przez apostołów i starszych. Przypomnienie wcześniejszych wydarzeń przez Piotra i sprawozdanie Pawła i Barnaby z dzieła, jakiego Bóg dokonał przez nich wśród pogan, przechyliło szalę zwycięstwa. Końcowe podsumowanie i werdykt wydany przez Jakuba, brata Pana i głowę Kościoła jerozolimskiego, znalazły powszechną akceptację. Poganie mieli tylko dostosować się do chrześcijan żydowskich w określonych sprawach społecznych, tak żeby Kościół mógł tworzyć prawdziwą jedność.

15, 36-16, 5 Rozstanie Pawła i Barnaby; początek drugiej wyprawy misyjnej; ponowne odwiedziny Kościołów w dzisiejszej Turcji                           

W rezultacie sporu o Marka wyruszyły dwie wyprawy misyjne zamiast jednej. Szczególny dar Barnaby, prawdziwego „syna pocieszenia”, na pewno pomógł jego młodszemu kuzynowi odzyskać później życzliwość Pawła (2 Tm 4, 11).

Sylas (15, 40): przedstawiciel Kościoła jerozolimskiego (15, 22) i, jak Paweł, obywatel rzymski. Dotarł z apostołami do Berei (17, 14) i znowu przyłączył się do niego w Koryncie. Sylas współpracował z Pawłem w napisaniu (z Koryntu) 1 i 2 Listu do Tesaloniczan; z Piotrem zaś w napisaniu jego pierwszego listu.

Tymoteusz (16, 3): decyzja obrzezania Tymoteusza została podjęta dla uregulowania jego statusu jako Żyda, a nie ze względu na jego zbawienie. Paweł żywił szczególne uczucie dla tego lojalnego i nieśmiałego towarzysza i następcy, którego traktował niemal jak syna.

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)

 

aktualizowano: 2024-06-08 09:40
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone