Transmisja na żywo

Ogłoszenia

IV Niedziela Wielkanocna - niedziela Dobrego Pasterza, światowy dzień modlitw  o powołania kapłańskie i zakonne. Rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do służby Bożej, szczególnie w naszej diecezji. 
   W poniedziałek po Mszy św. wieczornej adoracja najświętszego sakramentu do godz. 19.30.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2021-09-08 11:19 Odsłon: 591

Przewodnik po Biblii – część CCLII

Księga Ozeasza (cz. V)

11 ojcowska miłość

Ten rozdział mówi nam o nieskończonej miłości Bożego serca. Izrael odrzucał miłość Boga w ciągu całej swej historii, począwszy od Egiptu, i nie zważając na wszystko, co Bóg dla niego uczynił (1-4). Ten naród nie zasługuje na miłosierdzie (5-7). Bóg jednak wciąż powstrzymuje się od jego zniszczenia (8-9). Powoduje się miłością, ale nie może zapomnieć o sprawiedliwości, i na odwrót. Taki również sens będzie miał krzyż Chrystusa.

Adma i Sebaim (8): dwa miasta na południe od Morza Martwego, prawdopodobnie zniszczone razem z Sodomą i Gomorą (Rdz 19).

12 Lekcje historii

Rozdział trudny do interpretacji. Izraelowi trzeba przypomnieć o podstępnym Jakubie (4-7.13) i o tym, jak nauczył się on polegać na Bogu, a nie na zarozumiałej niezależności i na obcych mocarstwach. Ludzie szydzą sobie z własnych proroków, ale zapominają, że właśnie przez proroka (Mojżesza, 13) Bóg powołał naród do istnienia.

w. 4-5, 13: Epizody opowiedziane w Rdz 25, 21-26; 32, 23-33.

13 Wschodni wiatr sądu Bożego

Izrael może zwrócić się do Baala i innych bożków, ale w rzeczywistości jest tylko jeden Bóg (co było prawdą wtedy, jest prawdą i dzisiaj). Ludzie mogą o Nim zapomnieć albo nie liczyć się z Nim, ale On istnieje i ma moc wprowadzić w czyn wszystkie swoje groźby.

Wiatr wschodni (15): ostry pustynny wiatr, który wysusza i pali wszystko, co napotyka na swej drodze.

14 „Wróć Izraelu”

Po surowych akcentach rozdziału 13 ten ostatni rozdział jest pełen miłości i przebaczenia. Droga jest otwarta. Nie ma konieczności przechodzenia przez ogień sądu. Wystarczy tylko okazać Bogu wierność (2-3), aby otrzymać Jego miłość i przebaczenie i rozpocząć  nowe, odmienione życie (4-7). Takie postępowanie jest naprawdę mądre. Ozeasz wskazuje tak łatwą drogę. To smutne, że jego współcześni zignorowali jego głos, aż przyszli Asyryjczycy i zniszczyli ich wspaniałą stolicę Samarię, uprowadzili pozostałych Izraelitów na obczyznę i osiedlili na ich ziemiach cudzoziemców. Kiedy Bóg grozi sądem, nie są to puste słowa. Ile różnych praktyk, które Bóg potępiał w Izraelu, widzimy teraz w naszym własnym społeczeństwie? Jak długo Bóg zachowa cierpliwość?

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)

aktualizowano: 2021-09-08 11:19
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone