Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Obchodzimy dziś XXIV Dzień Papieski W tym roku towarzyszy mu hasło „Ewangelia starości 
i cierpienia”. Dzień ten stanowi okazję do przypomnienia osoby i nauczania św. Jana Pawła II oraz budowania jego „żywego pomnika”, jakim jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia
Po każdej Mszy świętej zbierane ofiary do puszek na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży.  
          Dziękujemy za ofiary składane na ten cel, oraz wolontariuszom rozprowadzającym kremówki 
w świetlicy przy kościele oraz młodzieży włączającej się w pomoc w przeprowadzeniu kwesty przykościelnej. O godz. 15.00 ulicami osiedla przejdziemy z procesja różańcowa do pomnika św. Jana Pawła II.  Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 
Nabożeństwo Różańcowe codziennie dla wszystkich o 17.30. 
  W poniedziałek adoracja najświętszego sakramentu po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2022-10-01 10:45 Odsłon: 536

Przewodnik po Biblii – część CCLXX

Ewangelie i Jezus Chrystus (cz. IV)

Cztery portrety Jezusa

Każdy z ewangelistów przedstawia Jezusa z własnego punktu widzenia. Nie wystarczy jeden obraz, aby uchwycić wielkość Jego osoby. Mamy więc cztery portrety, z których każdy ukazuje sobie właściwy rys charakteru Jezusa. Mateusz skupia się na stosunku Jezusa do wiary żydowskiej. Pokazuje, że Jezus przyszedł, aby wypełnić Stary Testament, a jednocześnie (jak prorocy) osądzić swój naród za niewierność wobec własnej religii. Żadna inna Ewangelia nie demaskuje w tak ostrych słowach hipokryzji faryzeuszów. Żydzi wezwani do przyjęcia Jezusa jako obiecanego Mesjasza, Syna Dawidowego, są potępieni, ponieważ tego nie uczynili. Mateusz przedstawia Jezusa przede wszystkim jako nauczyciela i przekazuje systematyczny wykład Jego nauki związanej z wewnętrznym życiem Kościoła i jego ewangeliczną misją. Marek zwraca uwagę raczej na działanie niż naukę. Podkreśla, że Jezus nauczał swoich uczniów, iż Syn Człowieczy musi cierpieć i musi być odrzucony, i że oni sami muszą być gotowi pójść tą samą drogą co On. Ci, którzy próbowali widzieć w Jezusie kogoś innego niż ukrzyżowanego Zbawiciela, byli w błędzie. Żydzi oczekiwali Mesjasza, który miał być przywódcą politycznym. Trudno im było uznać Jezusa za Mesjasza, ponieważ wybrał On drogę pokornej służby i cierpienia. Dopiero kiedy przyjdzie po raz drugi, ukaże się jako król w swojej całej chwale. Ewangelia Łukasza podkreśla błogosławieństwa zbawienia przyniesione przez Jezusa, wskazuje na znaki przyjścia Mesjasza zapowiedziane w Starym Testamencie i wypełnione w dokonanych przez Jezusa uzdrowieniach i w głoszeniu Dobrej Nowiny biednym i potrzebującym.

Łukasz w szczególny sposób akcentuje łaskę Bożą objawioną w Jezusie i udzielona tym, którzy wydają się jej najmniej godni, grzesznym kobietom i chciwym poborcom podatkowym. Takie jest bowiem znaczenie łaski: nikt o własnych siłach nie może na nią zasłużyć. I wreszcie Ewangelia Jana ukazuje Jezusa jako Tego, który został przez Boga Ojca posłany na świat z misją zbawienia ludzkości. Jako Syn ma autorytet Ojca i żyje z Nim w ścisłej jedności. Jan najgłębiej wnika w to, co objawił Bóg i wydobywa wieczne znaczenie wcielenia Boga.

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)

 

aktualizowano: 2022-10-01 10:45
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone