Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Dzisiaj ostatnia niedziela roku liturgicznego – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. O godz. 10.00 uroczysta Msza św. w int. Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich.
Opłatki na stół wigilijny tradycyjnie pobłogosławimy po Mszy świętej. Ofiary przeznaczamy na cele inwestycyjne naszej Parafii.
Za tydzień rozpoczynamy Adwent. Roraty dla dorosłych i  młodzieży o 6.00,  dla dzieci w poniedziałki, środy i piątki o 17.00. 
W poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej adoracja w ciszy do g. 19.30
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2023-05-27 14:30 Odsłon: 538

Przewodnik po Biblii – część CCXCIX

Ewangelia według św. Łukasza (c. d.)

 

1,5-2,52 Narodzenie i dzieciństwo Jana i Jezusa

Tylko Mateusz i Łukasz rozpoczynają swoje Ewangelie od narodzenia Jezusa. Ich relacje wzajemnie się uzupełniają. Opowiadanie Łukasza jest pełniejsze; wiele informacji mogła dostarczyć ewangeliście sama Maryja.

1,5-25 Posłanie anioła do Zachariasza

Bóg był obecny  w wydarzeniach, które prowadziły do narodzenia Chrystusa. Poczęcie Jana jest niewytłumaczalne na płaszczyźnie czysto ludzkiej jak w przypadku Izaaka, Jakuba, Samuela, Samsona). Zachariasz przebywał w Jerozolimie w czasie pełnienia służby kapłańskiej. Tym razem przypadła mu w udziale funkcja szczególnie zaszczytna, którą kapłan mógł spełnić tylko raz w życiu: miał sam złożyć ofiarę kadzenia w świątyni. I w tym właśnie momencie Bóg mówi mu przez anioła, że jego wieloletnia modlitwa o syna została wysłuchana. Zostanie z niego zdjęta hańba bezdzietności. Co więcej, Bóg odpowiadając na głębokie pragnienie małżonków, realizuje jednocześnie znacznie szersze plany, dotyczące narodu i świata. Jan będzie ogniwem miedzy Starym a Nowym Testamentem. Będzie nowym Eliaszem (17; Ma 4,5), zwiastunem dawno obiecanego, długo oczekiwanego Mesjasza.

w. 15: Por. poświęcenie Bogu Samsona, Sdz 13,4-5; i reguły nazireatu, Lb 6.

1, 26-38 Zwiastowanie       

Sześć miesięcy później młoda kobieta słyszy z ust anioła, że została wybrana na matkę Mesjasza i że urodzi Go bez udziału ludzkiego ojca. Spokojne przyjęcie przez Maryję sytuacji, która może wywołać zgorszenie, a nawet zerwać jej zaręczyny, daje pewne pojęcie o charakterze kobiety wybranej przez Boga do spełnienia Jego planów.

1, 39-56 Maryja odwiedza Elżbietę

Maryja dowiedziawszy się, że Elżbieta została matką, wyrusza natychmiast w cztero-  czy pięciodniową podróż na południe. Spotkanie tych dwóch kobiet, które mają ze sobą tak wiele wspólnego, ma szczególnie radosny i znaczący charakter. Ich myśli i uczucia znajdują wyraz w błogosławieństwie Elżbiety i hymnie pochwalnym Maryi. Hymn ten jest pełen wyrażeń zaczerpniętych ze Starego Testamentu, który musiał być ulubioną lekturą Maryi od najmłodszych lat (zob. zwłaszcza pieśń Anny, 1 Sm 2,1-10 ). Mt 1,18-25 mówi nam, co się wydarzyło po powrocie Maryi do domu.

1,57-80 Narodzenie Jana

Nieoczekiwane imię dziecka, nagłe odzyskanie mowy przez Zachariasza, który zaczyna prorokować, to wszystko wywarło wielkie wrażenie na ludziach. Wszyscy spodziewają się po Janie wielkich rzeczy.

Na pustkowiu (80): w tych czasach różni ludzie znużeni światem, porzucali zwykłe życie. Na przykład w tym samym regionie za czasów Jana kwitła wspólnota esseńczyków w Qumran. Jan był natomiast posłany z misją do swego narodu.

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)

 

aktualizowano: 2023-05-27 14:30
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone