Transmisja na żywo
Ogłoszenia
Aktualności
Święto Eucharystii
„Bierzcie, to jest Ciało moje” (Mk 14, 22b) „To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana” (Mk 14, 24b)
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Święto Bożego Ciała dla całego Kościoła ustanowił papież Urban IV bullą „Transiturus” w roku 1264. W naszej ojczyźnie pierwsze obchody tego święta miały miejsce w Krakowie w roku 1320. Boże Ciało przypadające zwykle w czwartek po niedzieli Trójcy Świętej, to uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem tej uroczystości jest procesja eucharystyczna. Jezus Chrystus wychodzi z kościoła na ulice naszych miast i wiosek - Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi. Nasz pobożny udział w procesji stanowi świadectwo i manifestację wiary. Wyznajemy publicznie wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddajemy Mu cześć i składamy dziękczynienie za łaski płynące z tego Sakramentu.
Zielem, kwiatami ścielcie Mu drogi, którędy Pańskie iść będą nogi! I okrzyknijcie na wszystkie strony: „Pośród nas idzie błogosławiony”.
Ewangelia czytana podczas Mszy świętej zawiera opis ustanowienia Eucharystii (Mk 14, 12-16). Komentarz do niej stanowi fragment listu św. Jana Pawła II skierowanego do biskupa Liege (Belgia) Alberta Houssiau z okazji 750-lecia święta Bożego Ciała, gdzie było ono po raz pierwszy w historii Kościoła obchodzone.
Zachęcam chrześcijan, by regularnie nawiedzali Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie Ołtarza, ponieważ jesteśmy wszyscy powołani, by trwać nieustannie w obecności Bożej dzięki Temu, który pozostaje z nami aż do końca czasów. Na kontemplacji chrześcijanie głębiej uświadamiają sobie, że misterium paschalne jest sercem całego życia chrześcijańskiego. Ta droga prowadzi ich do ściślejszego zjednoczenia z misterium paschalnym i każe im uczynić z eucharystycznej ofiary – tego doskonałego daru – ośrodek swojego życia, zgodnie z konkretnym powołaniem każdego z nich, ponieważ ofiara ta „nadaje chrześcijańskiemu ludowi niezrównaną godność”. Podczas Eucharystii zostajemy bowiem przyjęci przez Chrystusa, otrzymujemy Jego przebaczenie, żywimy się Jego słowem i Jego chlebem, a następnie zostajemy posłani z misją do świata; tak więc każdy jest powołany, by świadczyć o tym, co otrzymał, i by dzielić się tym z braćmi. Wierni umacniają swoją nadzieję, gdy odkrywają, że z Chrystusem cierpienie i utrapienie mogą zostać przemienione, ponieważ z Nim przeszliśmy już od śmierci do życia. Dlatego gdy wierni ofiarowują Panu historii swoje życie, swą pracę i całe stworzenie, ich dni zostają rozjaśnione Jego światłem.
Marek Stankiewicz
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone