Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Nasza świątynia (stary kościół) został wzniesiony  pod koniec  XV w miejscu wcześniej istniejącego kościoła o którym wspominają  źródła  historyczne z 1359 roku. Od czasów reformacji do zniszczenia w działaniach wojennych w 1945 roku świątynia służyła  Wspólnocie Protestanckiej. Po 30 latach od zakończenia wojny Parafia Świętego Ducha w Zdrojach  otrzymała zgodę władz państwowych na odbudowę ruin kościoła. Wielkim wysiłkiem mieszkańców Klęskowa, odbudowę kościoła podjęto 
w 1976; zakończono 25 lutego 1979 r. uroczystym poświęceniem.   Budowę nowego kościoła rozpoczęto w 1996 roku. Od maja 2000 roku odprawiano  Msze św. dalej prowadząc dzieło budowy. Uroczystej konsekracji nowej świątyni dokonał Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga, przy licznym udziale kapłanów i wiernych 23 października 2011 roku. 
     Dzisiejszej niedzieli przeżywamy 13 rocznicę konsekracji naszego nowego kościoła. Pragniemy dzisiaj modlitwą ogarnąć  wszystkich budowniczych  starego i nowego kościoła. Prośmy Boga, by naszą ofiarność i  gorliwość w trosce o parafialną świątynię kościoła wspierał  swoim błogosławieństwem.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2023-08-27 13:32 Odsłon: 312

W drodze ze świętym Jakubem

Jarmark odpustowy w Centrum miasta

W drodze ze świętym Jakubem

/Adam Szewczyk/

Za nami szczeciński Jarmark Jakubowy. W tym roku przypadła jego XIV edycja. To największe tego typu wydarzenie w regionie Pomorza Zachodniego. Nawiązuje do staropolskiej tradycji, aby w dniu odpustu kościoła parafialnego – w tym przypadku bazyliki archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie – po uroczystościach religijnych ich uczestnicy mogli posilić się przed podróżą powrotną do swych domów, nabyć pamiątki odpustowe czy też przedmioty rękodzielnictwa użytkowego lub artystycznego.

Jarmark w Centrum miasta

Wzorem lat ubiegłych plac katedralny oraz Plac Orła Białego wraz z przyległymi uliczkami wypełniły stragany i punkty prezentacji blisko 300 wystawców. Od 20 do 23 lipca na odwiedzających czekało moc atrakcji. Najmłodszych przyciągały te zorganizowane w parku rozrywki, m.in. dmuchańce, platforma bungee czy zabawy pod okiem Klauna Andzi, Malinowych Marzeń i Happy Event. Nie brakło co rok cieszącej się zainteresowaniem EkoStrefy edukacyjnej. To miejsce z przygotowanymi grami, zabawami oraz zajęciami tematycznymi dla każdego, przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych. Punkty informacyjno-edukacyjne wystawiły takie instytucje i organizacje jak: Zachodniopomorski Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, Drawieński Park Narodowy, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, ZODR Barzkowice, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego oraz Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.

Nadto na scenie głównej prezentowali się artyści, a muzyczna różnorodność sprawiała, że w zasadzie każdy mógł w tym zakresie znaleźć coś dla siebie.

Jakubowym szlakiem

Ważne jest by pamiętać, że wszystkie atrakcje wpisujące się w program Jarmarku Jakubowego są wydarzeniami towarzyszącymi uroczystości odpustowej ku czci św. Jakuba Apostoła, patrona szczecińskiej bazyliki archikatedralnej. W związku z nią katedra w tych dniach znacznie szerzej otwiera swe drzwi tak dla wiernych, jak i dla turystów, zwiedzających, czy gości przebywających w tych dniach w Szczecinie. Świątynia w tych dniach nie zatraca nic ze swego sakralnego przeznaczenia, jednak w przerwach między liturgią Mszy świętych istniała możliwość zwiedzania przybytku wraz z przewodnikiem czy uczestnictwa w pokazach organowych. Stałym elementem są także organizowane w tym czasie już od lat Rekolekcje Jakubowe. W tym roku głosił je franciszkanin o. Roman Zioła, proboszcz parafii pw. MB Królowej Świata w Dobrej Szczecińskiej.

- Kanwę tegorocznych Rekolekcji Jakubowych stanowi List Apostolski skierowany do pielgrzymów przez bp. Juliána Barrio Barrio z Santiago de Compostela w Roku Świętego Jakuba – mówił o. Zioła. – I choć był on skierowany do pielgrzymów, tak naprawdę odnosi się do każdego chrześcijanina, a także do poszukujących wiary i niewierzących, bowiem, co warto podkreślić, Droga Jakubowa jest dla wszystkich...  

Więcej wkrótce w TK Niedziela -  Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Zapraszamy do GALERII

 

 

aktualizowano: 2023-08-27 13:32
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone