Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Nasza świątynia (stary kościół) został wzniesiony  pod koniec  XV w miejscu wcześniej istniejącego kościoła o którym wspominają  źródła  historyczne z 1359 roku. Od czasów reformacji do zniszczenia w działaniach wojennych w 1945 roku świątynia służyła  Wspólnocie Protestanckiej. Po 30 latach od zakończenia wojny Parafia Świętego Ducha w Zdrojach  otrzymała zgodę władz państwowych na odbudowę ruin kościoła. Wielkim wysiłkiem mieszkańców Klęskowa, odbudowę kościoła podjęto 
w 1976; zakończono 25 lutego 1979 r. uroczystym poświęceniem.   Budowę nowego kościoła rozpoczęto w 1996 roku. Od maja 2000 roku odprawiano  Msze św. dalej prowadząc dzieło budowy. Uroczystej konsekracji nowej świątyni dokonał Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga, przy licznym udziale kapłanów i wiernych 23 października 2011 roku. 
     Dzisiejszej niedzieli przeżywamy 13 rocznicę konsekracji naszego nowego kościoła. Pragniemy dzisiaj modlitwą ogarnąć  wszystkich budowniczych  starego i nowego kościoła. Prośmy Boga, by naszą ofiarność i  gorliwość w trosce o parafialną świątynię kościoła wspierał  swoim błogosławieństwem.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2023-08-19 12:27 Odsłon: 510

Wiara – „chodzenie po wodzie”

„Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!” (Mt 14, 27b)

 

XIX Niedziela zwykła (Mt 14, 22-33)

Bezpośrednio po cudownym rozmnożeniu chleba Jezus przynagla uczniów, żeby udali się na drugi brzeg. To co przeżyli, a szczególnie Piotr, weryfikuje ich wiarę i stawia wobec tajemnicy Jezusa, rodząc w sercach niewypowiedziane pytanie: Kim On jest?

Burze na jeziorze Genezaret są częste: jego wody kłębią się wówczas, stwarzając poważne zagrożenie dla łodzi. Epizod z Jezusem kroczącym po jeziorze (w. 25-27) znajdujemy też w Mk 6, 48-50 i J 6, 19-21. Natomiast jedynie św. Mateusz mówi, że również Piotr chodził po wodzie (w. 28-31). Jest również jedynym ewangelistą, który zapisał uroczysta obietnicę Jezusa daną Piotrowi (16, 17-19) oraz epizod dotyczący podatku na świątynię (17, 24-27). Odzwierciedla w ten sposób znaczenie, jakie Jezus chciał nadać Piotrowi w Kościele. W tym przypadku wydarzenie to ukazuje wielkość i słabość apostoła, jego wiarę i trudności, które musiała ona pokonać. „Piotr powiedział: ‘’Każ mi przyjść do siebie po wodzie’’.

A Jezus odpowiedział: ‘’Przyjdź!’’ . To mógł zrobić Piotr w Panu. A co mógł zrobić sam z siebie? ‘’Na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: Panie, ratuj mnie!’’. Kiedy ufał Panu, był zdolny chodzić po wodzie, ale kiedy zaufał sobie, zaczął tonąć, a wtedy zwrócił się do Pana” (św. Augustyn, Sermones 76, 8). Epizod ten rzuca światło na życie chrześcijańskie. Również Kościół, jak łódź apostołów, toczy walkę. Jezus czuwający nad nim, przybywa go ocalić, pozwala jednak, żeby wcześniej walczył sam: w ten sposób chce On zahartować swoje dzieci. W doświadczeniach wiary i wierności, w walce chrześcijanina o wytrwanie, gdy siły słabną, Pan dodaje nam odwagi (w. 27), zachęca, byśmy prosili (w. 30), i wyciąga do nas rękę (w. 31). Wówczas następuje wyznanie wiary, które wygłasza chrześcijanin: „Prawdziwie jesteś Synem Bożym” (w. 33). „Pan podtrzymuje upadającą nadzieję, jak podtrzymał Piotra, stawiając go na twardej i stabilnej wodzie, gdy ten prawie już tonął. Jeśli i nam Słowo poda rękę i postawi tonących w rozważaniach na twardej myśli, nie będziemy się już bali, trzymani przez Nie mocno za rękę” (św. Grzegorz z Nyssy, Homilie do błogosławieństw 6; BN, Komentarz do Mt 14, 22-33).

Każdy, kto podąża na drugi brzeg, musi mieć świadomość, że tylko silna wiara doprowadzi go szczęśliwie do upragnionego celu. Doświadczenie Piotra pokazuje, że nie wystarczy być blisko Jezusa, ale trzeba być z Nim!

Marek Stankiewicz

 

aktualizowano: 2023-08-19 12:27
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone