Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Od 1 października (sobota)  zapraszamy na nabożeństwa różańcowe: w sobotę i niedzielę dla wszystkich o 17.15, w tygodniu od poniedziałek, środa i piątek  o 17.00
(z udziałem dzieci), o 18.30 dla dorosłych i młodzieży (w poniedziałki po różańcu adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy do 19.30)

czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2022-08-13 11:15 Odsłon: 191

Złoty Jubileusz

50-lecie diecezji szczecińsko-kamieńskiej

Minęło 50 lat od ustanowienia przez papieża Pawła VI bullą Episcoporum Poloniae Coetus na terenach administracji gorzowskiej trzech pełnoprawnych diecezji, w tym diecezji szczecińsko-kamieńskiej z siedzibą w Szczecinie. Kościół nad Odrą i Bałtykiem obchodzi także jubileusz 30-lecia archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, którą 25 marca 1992 r. bullą Totus Tuus Poloniae populus powołał Jan Paweł II, ustanawiając Szczecin siedzibą metropolii, w skład której weszły jeszcze diecezje: koszalińsko-kołobrzeska i zielonogórsko-gorzowska.

Papież Paweł VI powołał nowe diecezje 28 czerwca 1972 r. Od tego momentu na Pomorzu Zachodnim zaczęła funkcjonować administracja kościelna. Ingres pierwszego biskupa diecezji – Jerzego Stroby, odbył się 8 października 1972 r., ale kanonicznie zarządzał nią od 7 lipca. To jemu przypadło organizowanie kurii oraz sieci parafii. Dzięki jego staraniom odbudowano wiele kościołów oraz wstępnie odrestaurowano poważnie zniszczoną w trakcie II wojny światowej szczecińską katedrę.

W świętowaniu jubileuszu uczestniczyli biskupi, kapłani i wierni metropolii szczecińsko-kamieńskiej, a będącej w centrum jubileuszowych uroczystości dziękczynnej Mszy świętej, poprzedzonej różańcowym czuwaniem modlitewnym, przewodniczył bp senior Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 

Zapraszamy do GALERII z jubileuszowej uroczystości

Więcej wkrótce w TK Niedziela-Kościół nad Odrą i Bałtykiem

 

Fot. Adam Szewczyk

aktualizowano: 2022-08-13 11:15
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone