Ogłoszenia

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy nią obchody WIELKIEGO TYGODNIA. Wg tradycji przynosimy
do poświęcenia palmy. Przed Mszą św. będzie można nabyć palmy przygotowane przez wspólnoty parafialne.
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 16.00 w świetlicy przygotowywane będą palmy do sprzedaży. ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W PRZYGOTOWANIE PALM.
W poniedziałek przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP, Msze święte o godz. 8.00 i 18.00 (Msza imieninowa ks. Proboszcza Józefa).

 

 

czytaj więcej »

Czytelnia

aktualizowano: 2017-05-27 20:31 Odsłon: 255

Archidiecezjalne Dni Młodych

Arkadio, TGD, "belgijka" i modlitwa

Fot. Archiwum prywatne.

1 maja o godzinie 9:35 osiem osób z parafii św. Stanisława BM pod opieką księdza Dawida Szymkowiaka odjechało z dworca w Dąbiu w kierunku Goleniowa, aby tam spędzić trzy dni uczestnicząc w Archidiecezjalnych Dniach Młodych.

Pierwszego dnia udaliśmy się na miejsce noclegu w Szkole Podstawowej nr 4, przy ulicy Szczecińskiej. Była to bardzo dobra lokalizacja; krótka droga dzieliła grupę do miejsca przy scenie, stadionu i jadalni pod gołym niebem. Kilka minut spaceru zajmowało również dojście do kościoła świętej Katarzyny, w którym po wstępnym rozpakowaniu bagaży odbyła się Msza święta, na której pierwszy raz pokazano ukrywany przez 30 lat obraz ukazujący papieża Jana Pawła II.

Każdy uczestnik otrzymał identyfikator z nazwiskiem swoim i opiekuna. Widniały na nich również nazwy warsztatów, które uczestnicy wybierali przed wyjazdem. Brali w nich udział przez pierwsze dwa dni ADM-ów. Dostali również małe plecaki, aby nosić przy sobie najpotrzebniejsze przedmioty i bardzo ciekawą książeczkę ze świadectwami wiary osób z różnych zakątków świata. Najbardziej przydatny okazał się jednak Poradnik Uczestnika. Znajdowała się tam mapka Goleniowa z zaznaczonymi najważniejszymi punktami - dzięki temu nikt się nie pogubił w plątaninie ulic. Książeczka zawierała również spis warsztatów, program Dni Młodych oraz mały modlitewnik i śpiewnik, z którego obecni często korzystali.

Obiad odbywał się zawsze o godzinie 13:30 na stadionie miejskim. Można było usiąść i zjeść posiłek siedząc na ławce pod namiotem. O godzinie 14:45 uczestnicy ustawili się przed sceną i szukali wolontariuszy z tabliczkami z nazwą wybranych przez nich wcześniej warsztatów. Gdy wszystko było już ustalone, grupy rozchodziły się do zajęć. O 17:30 młodzież wracała z warsztatów na koncert. Nie brakowało śpiewów i tańców. O 19:00 uczestnicy zjedli kolację. Znów pełni energii ruszyli w kierunku kościoła świętej Katarzyny. Spędzili tam kilka godzin, jednak czas im się wcale nie dłużył. Śpiewom, tańcom i modlitwie nie było końca. Był to bardzo wzruszający czas, wszystkich serca były wzniesione ku Bogu. Księża oczekiwali w kościele i poza murami, gotowi udzielić sakramentu pokuty i pojednania, a ratownicy medyczni czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich zgromadzonych. Całe szczęście nie było żadnej niepokojącej sytuacji. Około 22:30 młodzi wraz z dzielnymi opiekunami wrócili do miejsca noclegu, by odpocząć.

Drugi dzień rozpoczął się o 8:00 śniadaniem. O 8:30 w kościele świętego Jerzego odbyła się jutrznia, po której Arkadio zaszczycił obecnych występem. Wykonał program słowno-muzyczny pod tytułem „Rób to, co kochasz”. Po tak pozytywnym poranku nadszedł czas na chwile aktywnego wypoczynku. Goleniów City Tour zapewnił wszystkim rozrywkę na dwie godziny. Uczestnicy mogli spróbować się w łucznictwie, kajakarstwie, a nawet w walkach sumo! Gdy zostało jeszcze trochę wolnego czasu, chętni wybiegli na stadion i zatańczyli „belgijkę”. Była to wspaniała forma integracji. O 12:00 młodzież udała się na mszę w kościele świętej Katarzyny, a potem od razu na obiad. Jak poprzedniego dnia, całe popołudnie bardzo szybko zleciało na doskonaleniu swoich umiejętności na warsztatach tematycznych. Opiekunowie w tym czasie spotkali się w goleniowskim Domu Kultury, aby omówić ważne tematy.

O godzinie 17:00 pod Urzędem Miasta rozpoczął się marsz biało-czerwony i koncert patriotyczny. Uczestnicy z długą flagą narodową i uśmiechem na twarzach szli dumnie, aż do stadionu. Na scenie do koncertu przygotowywał się zespół Trzecia Godzina Dnia - TGD. Po dniu pełnym wrażeń o godzinie 20:30 w kościele świętej Katarzyny uczestnicy oddali się modlitwie, śpiewom, uwielbieniu i adoracji Matki Bożej. O 22:00 wszyscy byli już na miejscu noclegu.

Śniadanie trzeciego dnia odbyło się o 8:00, a o 9:00 w kościele świętego Jerzego rozpoczęła się Jutrznia i zaraz po niej czas świadectw. Wiele osób dzieliło się swoimi przeżyciami i pięknymi przemyśleniami. Gdy uczestnicy i opiekunowie wrócili na stadion i usiedli w grupach, mieli chwile czasu na zaplanowanie dalszej części dnia i modlitwę. O 12:00 na scenie pod przewodnictwem ks. bp. Henryka Wejmana została odprawiona Msza święta w obecności pocztów sztandarowych szkół i oddziału wojska. Zakończono tez oficjalnie Archidiecezjalne Dni Młodych. Rozdano pospiesznie prowiant na drogę i młodzi się rozeszli. Grupa z parafii świętego Stanisława przed pakowaniem rzeczy w miejscu noclegu, poszła jeszcze zjeść obiad do miasta. O godzinie 15:25 mieli zaplanowany powrót pociągiem na dworzec w Dąbiu. Na miejscu młodzi pożegnali się ze znajomymi i opiekunami oraz rozeszli się.

Wyjazd bardzo mi się podobał pomimo trudności z prysznicami, napiętego grafiku zajęć i niecodziennego miejsca noclegu. Sądzę też, że ksiądz Dawid spisał się na medal, był świetnym opiekunem I zapewnił nam bezpieczeństwo. Poznałam wielu nowych ludzi, zbliżyłam się do Boga i z pewnością pojadę na ADM w przyszłym roku.

Katarzyna Kordas

aktualizowano: 2017-05-27 20:31
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone