Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Dziś przeżywamy święto Chrztu Pańskiego. Na poszczególnych Mszach Świętych odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Kończymy okres Bożego Narodzenia. Po Mszy o 8.30 zmiana tajemnic Żywego Różańca. Intencja na ten miesiąc: o dar pokoju dla świata. Msze św. w tygodniu sprawowane są codziennie o godz. 8.00 i 18.00. Spowiedź święta w dni powszednie przed Mszą świętą, a w niedziele podczas każdej Eucharystii.

Adoracja Najświętszego Sakramentu poniedziałek po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30

 
czytaj więcej »

Kącik liturgiczny

aktualizowano: 2023-10-28 16:46 Odsłon: 628

Słownik pojęć i symboli liturgicznych

M, jak… monstrancja

 

Naczynie służące do umieszczania w nim hostii celem wystawienia na ołtarzu dla adoracji przez wiernych lub do niesienia w procesji. Monstrancja pojawiła się pod koniec średniowiecza. Na jej szczycie umieszcza się krucyfiks lub krzyż. Święty Karol Boromeusz zalecał umieszczenie postaci Chrystusa zmartwychwstałego.

Najczęściej spotykaną formą, zwłaszcza od Sobory Trydenckiego, jest forma słońca. Umieszczona w środku monstrancji hostia jest słońcem, symbolizuje słońce boskie, Chrystusa jako „niezwyciężone ŚWIATŁO (Sol invictus), Słońce sprawiedliwości (Ml 3, 20).

Istnieją szczegółowe przepisy regulujące wystawienie Najświętszego Sakramentu w monstrancji lub w cyborium. Zawarte są w Instrukcji Eucharisticum misterium (25 maja 1967); Komunii świętej i kulcie tajemnicy Eucharystii poza Mszą świętą (21 czerwca 1973).

Podane są również wskazania, w zakresie materiałów, z których monstrancje mają być wykonane. Ma to być materiał w danym kraju uznawany za szlachetny, np. z kości słoniowej lub z jakiegoś twardego drewna, byleby było stosowane do użytku liturgicznego (OWMR nr 292).

Monstrancja jest również atrybutem świętych: Antoniego Padewskiego, Klary z Asyżu, Norberta, Tomasza z Akwinu.

 

Andrieu Michel, Aux origines de culte du Saint-sacrament: reliquiaires et monstrances eucharistiques, ABol 68(1950), 397-418.

 

aktualizowano: 2023-10-28 16:46
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone