Ogłoszenia

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy nią obchody WIELKIEGO TYGODNIA. Wg tradycji przynosimy
do poświęcenia palmy. Przed Mszą św. będzie można nabyć palmy przygotowane przez wspólnoty parafialne.
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 16.00 w świetlicy przygotowywane będą palmy do sprzedaży. ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W PRZYGOTOWANIE PALM.
W poniedziałek przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP, Msze święte o godz. 8.00 i 18.00 (Msza imieninowa ks. Proboszcza Józefa).

 

 

czytaj więcej »

Recenzje

aktualizowano: 2016-01-14 19:56 Odsłon: 462

Miłość łączy się z cierpieniem

Jeśli więc mężczyźni nie potrafią cierpieć, czy nie potrafią też kochać?

Zapytuje o to ks. Paul M. Zulehner, profesor teologii na Uniwersytecie Wiedeńskim, autor książki pt. „Schronienie dla duszy”, wydanej przez poznańskie wydawnictwo W drodze w 2006 r.

Człowiek potrzebuje zakorzenienia. I to zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Dla ciała takim zakorzenieniem jest dom, miejsce gdzie zamieszkuje, gdzie są jego bliscy, do którego tęskni i z radością wraca. Duch zaś potrzebuje zakorzenienia w Bogu. Tak, jak powiedział św. Augustyn: „Niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Bogu”. To niewielka książeczka poruszająca wiele aktualnych tematów. W założeniu próbująca odpowiedzieć na przemilczane w Kościele, a nurtujące dziś ludzi pytania. Autor korzysta ze swojego dużego doświadczenia duszpasterskiego i rozległych badań socjologicznych. Oto cytat z tej książeczki (może wydać się trochę prowokacyjny, ale jestem kobietą…):

[…] Jeśli porówna się tradycyjnego mężczyznę z mężczyzną Jezusem, to łatwo dostrzeże się ogromne różnice między nimi […] Wystarczy wymienić zaledwie trzy cechy Jezusa, by ukazać różnice między Nim, a tradycyjnym mężczyzną […] Jezus uniezależnia się od matki, może żyć samodzielnie jako mężczyzna, bez usługującej Mu kobiety w tle. Nie stroni jednak od kobiet. Żyje w zażyłych, przyjacielskich stosunkach zarówno z kobietami jak i mężczyznami. Kocha dzieci. Nie boi się dotknąć drugiego człowieka i sam pozwala się dotykać […] Jezus nie poddaje się ślepo autorytetom. Prawo podporządkowuje człowiekowi. Niesprawiedliwość napawa Go gniewem, ale stanowczo odrzuca przemoc. Jest solidarny z wszystkimi ludźmi, zwłaszcza z ubogimi i grzesznikami […] Jezus płacze nad swoim zmarłym przyjacielem i nad Jerozolimą. Wie co to żałoba, cierpienie i śmiertelna trwoga. Całą duszą rozgościł się w tajemnicy Boga. Czy byłoby to rzeczywiście wbrew woli Bożej, gdyby mężczyźni upodobnili się w tym wszystkim do Jezusa i uwolnili się od swojej tradycyjnej roli, która jest wszystkim, ale na pewno nie wypełnieniem woli Bożej? […]

Cytat obszerny, ale problem dość aktualny, przynajmniej w niektórych kręgach.

Poleca Nina Dołęga

aktualizowano: 2016-01-14 19:56
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone