Transmisja na żywo
Ogłoszenia
Dziś przeżywamy święto Chrztu Pańskiego. Na poszczególnych Mszach Świętych odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Kończymy okres Bożego Narodzenia. Po Mszy o 8.30 zmiana tajemnic Żywego Różańca. Intencja na ten miesiąc: o dar pokoju dla świata. Msze św. w tygodniu sprawowane są codziennie o godz. 8.00 i 18.00. Spowiedź święta w dni powszednie przed Mszą świętą, a w niedziele podczas każdej Eucharystii.
Adoracja Najświętszego Sakramentu poniedziałek po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30
Okres Wielkanocny
Ostatnia lekcja
„Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma” (Łk 24,45)
III Niedziela Wielkanocna (Łk 24, 35-48)
Jezus po swoim zmartwychwstaniu, zanim odejdzie do Ojca, niestrudzenie utwierdza apostołów w wierze, udziela im pouczeń, aby rozumieli Pisma, przygotowując ich w ten sposób do kontynuowania misji, którą On rozpoczął w Galilei. To przecież oni mają świadczyć wobec świata o Jezusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.
W narracji o ukazywaniu się Jezusa dostrzegamy Jego pedagogię, gdy wyjaśnia On uczniom kwestie dotyczące zmartwychwstania. Kiedy już przekonali się o zmartwychwstaniu (24, 34), pokazuje im, że nie jest zwykłym duchem (w. 37), lecz ma ciało (w. 39. 41-43) i że jest ono tym samym ciałem, które zostało ukrzyżowane (w. 39-40). „Nawet po swoim zmartwychwstaniu Jezus był w ciele. A kiedy przyszedł do Piotra z towarzyszami, powiedział do nich: ‘’Weźcie, dotknijcie mnie i zobaczcie, że nie jestem bezcielesnym demonem’’. I natychmiast dotknęli Go i uwierzyli, trzymając się mocno Jego ciała i ducha […]. A po swoim zmartwychwstaniu Jezus jadł i pił z nimi jako istota cielesna, chociaż duchowo był zjednoczony z Ojcem” (św. Ignacy Antiocheński, Do Kościoła w Smyrnie 3, 1-3). Po potwierdzeniu swojej tożsamości, przed powrotem do Ojca, Jezus powierza swoim uczniom misję.
W Jego ostatnich słowach zawiera się to wszystko, co św. Łukasz rozwija później w Dziejach Apostolskich. Zamysłem Boga jest głoszenie tajemnicy Chrystusa (w. 46-47) w celu powszechnego zbawienia (w. 47). Misja apostolska rozpoczyna się od Jerozolimy (w. 47), ponieważ tam też dopełnia się Jego „odejście” (por. 9, 31) i tam zaczyna się posłannictwo Ducha Świętego (w. 49). O ile Galilea była ziemią obietnic (24, 6), o tyle Jerozolima jest miejscem ich wypełnienia (BN, komentarz do Łk 24, 35-49).
Jezus zakończył swoją misję. Teraz my, którzy jesteśmy Jego Kościołem, kontynuujemy ją tu i teraz. Jesteśmy posłani, tak jak apostołowie, aby świadczyć, że Pan prawdziwie zmartwychwstał. W pełnieniu tej misji nie jesteśmy sami. Zmartwychwstały, tak jak obiecał, jest obecny w swoim Kościele, jest z nami. I tak jak uczniom wyjaśnia nam Pisma i łamie dla nas chleb. Eucharystia to prawdziwe źródło, które wytrysnęło z przebitego serca Ukrzyżowanego na zbawienie dla nas, Jego uczniów, abyśmy karmiąc się Jego słowem i Jego ciałem, wytrwali do końca w apostolskim trudzie.
Marek Stankiewicz
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone