Transmisja na żywo
Ogłoszenia
Dziś przeżywamy święto Chrztu Pańskiego. Na poszczególnych Mszach Świętych odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Kończymy okres Bożego Narodzenia. Po Mszy o 8.30 zmiana tajemnic Żywego Różańca. Intencja na ten miesiąc: o dar pokoju dla świata. Msze św. w tygodniu sprawowane są codziennie o godz. 8.00 i 18.00. Spowiedź święta w dni powszednie przed Mszą świętą, a w niedziele podczas każdej Eucharystii.
Adoracja Najświętszego Sakramentu poniedziałek po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30
Okres Wielkanocny
Zapowiedź Daru
„Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze” (J 14, 16)
VI Niedziela Wielkanocna (J 14, 15-21)
W swojej pożegnalnej mowie, wygłoszonej w Wieczerniku do uczniów, Jezus zapowiada przyjście Ducha Świętego, Pocieszyciela, który będzie im towarzyszył w pełnieniu misji ewangelizacyjnej do której Pan ich powołał.
Jezus zapowiada, że po swoim zmartwychwstaniu ześle apostołom Ducha Świętego, który będzie ich prowadzić, przypomni im to, co powiedział Pan i pozwoli im to zrozumieć. Duch Święty jest objawiony jako kolejna Osoba Boska w relacji z Jezusem i Ojcem. Przez to zapowiedziana zostaje tajemnica Trójcy Przenajświętszej, która zostanie całkowicie objawiona z wypełnieniem tej obietnicy.
Prawdziwa miłość powinna wyrażać się w czynach (w. 15). „To prawdziwie jest miłość: być posłusznym i wierzyć temu, kogo się miłuje” (św. Jan Chryzostom, In Ioannem 74). Dlatego Jezus chce, byśmy zrozumieli, że prawdziwa miłość Boga powinna odzwierciedlać się w wielkodusznym i wiernym pełnieniu woli Bożej. Kto ma Jego przykazania i je zachowuje, ten Go miłuje (por. w. 21).
„Paraklet” (w. 16) oznacza tego, kto jest wezwany, by obok kogoś towarzyszyć mu, pocieszać go, chronić, być jego obrońcą. Dlatego słowo „Paraklet” tłumaczy się też jako „Pocieszyciel”, „Adwokat” itd. Jezus mówi o Duchu Świętym jako „o innym Paraklecie” (w. 16), ponieważ sam Chrystus jest naszym obrońcą i rzecznikiem w niebie u Ojca (por. 1 J 2, 1). Duch Święty będzie po Jego wniebowstąpieniu zesłany uczniom na Jego miejsce, aby być adwokatem czy obrońcą, który będzie ich wspierać na ziemi. Paraklet jest naszym Pocieszycielem, kiedy wędrujemy po tym świecie pośród trudności, narażeni na pokusę smutku. „Choćby nasze ograniczenia były wielkie, […] możemy z nadzieją spoglądać w niebo i napełniać się radością: Bóg nas miłuje i wyzwala nas z naszych grzechów. Obecność i działanie Ducha Świętego w Kościele są gwarancją i zadatkiem wiecznego szczęścia, tej radości i tego pokoju, które daje nam Bóg” (św. Josemaria Escriva, To Chrystus przechodzi 128; BN, Komentarz do 14, 15-21).
Obietnica Parakleta, o której mówił Jezus, spełniła się w dniu Pięćdziesiątnicy. Każdego roku przeżywamy to wydarzenie w Kościele na zakończenie okresu Wielkanocnego (w tym roku 28 maja).
W naszej wspólnocie parafialnej przygotowujemy się do tej uroczystości trwając na nowennie do Ducha Świętego. W kontekście tego wydarzenia warto już dziś postawić sobie pytanie: Jaka jest moja osobista relacja do Ducha Świętego? Czy modlę się do Niego? Czy przyzywam Jego pomocy w moim chrześcijańskim życiu? Może też rozpocznę modlitewną nowennę do Parakleta, aby dobrze przygotować swoje serce na Jego przyjście?
Marek Stankiewicz
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone