Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Środa (08 V) – uroczystość św. Stanisława bp m, głównego patrona Polski, - Msza św. odpustowa połączona z sakramentem bierzmowania, oraz modlitwy w intencji naszej Ojczyzny o godz. 17.00 Uroczystości przewodniczy ks. bp Henryk Wejman.  W ramach przygotowania słowo Boże w dzisiejszą niedzielę głosi o. Czesław Matras paulin z  Częstochowy. Msze św. z nauką w poniedziałek i wtorek o 8.00 i 18.00. Okazja do spowiedzi  św. od godz. 17.30 i w czasie Eucharystii.
Adoracja Najświętszego sakramentu w ciszy w poniedziałek po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30.
czytaj więcej »

Okres zwykły

aktualizowano: 2023-01-21 11:58 Odsłon: 408

Świadectwo z nieba

„Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym” (J 1, 34)

 

Druga Niedziela Zwykła (J 1, 29-34)

Krótki fragment Ewangelii, ale jakże bogaty i głęboki teologicznie w swej treści! Rozważając dzisiejszą perykopę ewangeliczną słuchamy z wiarą Jana Chrzciciela, który odsłania przed nami tajemnicę Jezusa, dając o Nim świadectwo, które ma swoje źródło w Bogu.

Jan daje świadectwo nie tylko o tym, że Jezus jest Mesjaszem, lecz także o tym, że przez swoją śmierć odkupi On świat z grzechu. […] Nazywając Jezusa Barankiem Bożym (w. 29), Jan nawiązuje do odkupieńczej ofiary Chrystusa. Izajasz porównał cierpienia Sługi, Mesjasza, z ofiarą baranka (por. Iz 53, 7). Również krew baranka paschalnego, którą pokropiono odrzwia domów, służyła do wyzwolenia od śmierci pierworodnych Izraelitów w Egipcie (por. Wj 12, 6-7). Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa my, Jego uczniowie, świadczymy, że On jest prawdziwym Barankiem Paschalnym. Czynimy to przed przyjęciem Chrystusa w sakramencie Komunii, czyli uczestnicząc w „uczcie godów Baranka” (Ap 19, 9). Jan Chrzciciel, mówiąc, że Jezus był wcześniej od niego (w. 30), wskazuje na Jego bóstwo. To tak jakby mówił: „Choć później narodzony, przewyższa mnie tym, że On nie jest ograniczony czasem swego narodzenia. On bowiem, który przez matkę narodził się w czasie, jest zrodzony poza czasem przez Ojca” (św. Grzegorz Wielki, Homilie na Ewangelie 7, 3). Ponadto świadectwo Jana o chrzcie Jezusa objawia tajemnicę Trójcy Przenajświętszej (por. w. 32-34). Gołębica jest symbolem Ducha Świętego, o którym mówi się w Rdz 1, 2, że unosił się nad wodami. (BN, komentarz do J 1, 29-34).

Jan Chrzciciel dzięki swej duchowej wrażliwości i żywej wierze rozpoznaje i uznaje w Jezusie Mesjasza (w. 33). Otwarty na Boga, wsłuchujący się w „głos z nieba”, daje autentyczne świadectwo o Jezusie, Synu Bożym (w. 34). Swoją postawą pociąga tłumy, które z pokorą przyjmują chrzest pokuty i nawrócenia. To, o czym świadczy Jan, wypływa z głębi jego serca, z jego osobistego doświadczenia wiary. Jak ja przyjmuję dziś świadectwo Jana Chrzciciela? Czy pragnę, tak jak on, doświadczyć spotkania z Jezusem, Bożym Barankiem, który przyszedł, aby zgładzić mój grzech i wprowadzić mnie na wieczną ucztę godów Baranka w królestwie Ojca?

Marek Stankiewicz

 

aktualizowano: 2023-01-21 11:58
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone