Transmisja na żywo
Ogłoszenia
Przewodnik po Biblii
List do Rzymian – część CCCLVII
List (c.d.)
List do Rzymian zajmuje miejsce uprzywilejowane wśród listów apostolskich. Chronologicznie sytuuje się po Listach do Tesaloniczan, Koryntian i Galatów, a przed Listami do Kolosan i Efezjan. Podejmuje niektóre tematy z listów wcześniejszych i dostarcza najpełniejszego i najściślej uzasadnionego wykładu podstawowych prawd chrześcijańskich. Jest to manifest Ewangelii Pawła. Nie wiemy, co skłoniło go do napisania tego jedynego w swoim rodzaju dokumentu. Być może przeczuwał, że udając się do Jerozolimy naraża swoje życie i obawiał się, że nigdy nie będzie mógł przekazać osobiście swojego orędzia chrześcijanom w Rzymie.
Wielkim tematem Listu do Rzymian jest wiara w Chrystusa jako jedyna racja przyjęcia człowieka przez Boga, który traktuje wszystkich jednakowo, Żydów i pogan. Paweł z dużym realizmem opisuje dolę świata (1, 18-32). Wobec Boga wszyscy jesteśmy grzeszni, nawet Żydzi, którzy mają szczególny przywilej poznania Prawa Bożego (2-3, 20). Bóg ofiaruje nam jednak za darmo przebaczenie i nowe życie. Karę, jaka nam groziła, poniósł za nas Jezus (rozdz. 5). Możemy zaczynać od początku, mając teraz do dyspozycji moc Bożą (rozdz. 6-8). Dlaczego więc poganie odpowiadają na Bożą ofertę zbawienia, natomiast Żydzi ją odrzucają? Ponieważ widzą oni zbawienie jako owoc własnych uczynków. W końcu jednak i oni to zrozumieją (rozdz. 9-11). Przebaczenie i miłość Boga pobudzają nas do życia zgodnego z naszym powołaniem, do przekształcenia naszego sposobu myślenia i postępowania. Dobra Nowina Boga nie jest celem samym w sobie, ale ma prowadzić do przekształcenia związków między ludźmi, tak żeby Żydzi i poganie uważali siebie nawzajem za równych w Kościele, i ma przenikać każdy aspekt ludzkiego życia (rozdz. 12-15).
List do Rzymian wywarł ogromny wpływ na takie umysły, jak Augustyn, Luter, Bunyan i Wesley, i tym samym w znacznym stopniu ukształtował historię Kościoła. Oddziałał także na życie niezliczonej rzeszy zwykłych ludzi, którzy go czytali, wierzyli w naukę, jaką przekazywali i działali zgodnie z nią.
(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone