Transmisja na żywo
Ogłoszenia

Przewodnik po Biblii
Przewodnik po Biblii – część CCCLXXVII
1 i 2 List do Tesaloniczan (c.d.)
3, 11-13 Modlitwa Pawła
Paweł prosi o ponowne spotkanie z Tesaloniczanami i o miłość, i świętość w Kościele.
4-5, 22 Pouczenia szczegółowe
O sprawach seksualnych (4, 1-8). Pogańskie normy pożycia seksualnego były zawsze mniej surowe niż żydowskie i chrześcijańskie. Młodzi nawróceni wykazywali silną skłonność do powrotu do dawnych zwyczajów w tej dziedzinie.
- O chrześcijańskiej miłości i prawym życiu (4, 9-12). Miłość można zawsze bardziej rozwinąć. Grecy gardzili pracą fizyczną i w Kościele unikali wszelkiej pracy, żyjąc najchętniej kosztem współwyznawców. Paweł jednak utrzymywał się z pracy własnych rąk i innych zachęcał do tego samego. Perspektywa bliskiego powrotu Jezusa stała się pokusą do uchylania się od monotonii codziennych zajęć.
- O powrocie Pana (4, 13-5, 11). W związku z nauką Pawła wyłoniły się dwa problemy.
1. w okresie między odejściem Pawła a napisaniem tego listu wielu chrześcijan zmarło. Zatem czy chrześcijanie, którzy zmarli przed powtórnym przyjściem Chrystusa, nie będą uczestniczyć w tym wydarzeniu (13-18)? Nic podobnego. Oni pierwsi powstaną, kiedy przyjdzie Chrystus, razem z żywymi będą cieszyli się Jego tryumfem i obecnością.
2. Kiedy przyjdzie Pan (5, 1-11)? Tego nikt nie wie. W każdym razie przyjdzie nagle i nieoczekiwanie, dlatego musimy być zawsze przygotowani.
- O sprawach ogólnych (5, 12-22). Czasu i miejsca jest mało, ale Pawłowi udaje się w tych kilku wersetach zamieścić 17 praktycznych rad.
Nie oszukuje brata swego (4, 6): taka sama zasada obowiązuje przed i po zawarciu małżeństwa; cudzołóstwo pozbawia partnera tego, co prawnie do niego należy.
Pancerz (5, 8): wiara, miłość i pewność przyszłego zbawienia są orężem chrześcijanina w walce z wszystkimi wrogami. Por. Ef 6, 14nn.
5, 23-28 Zakończenie
Modlitwa Pawła obejmuje człowieka jako całość: ducha, duszę i ciało. Autorytet (nakaz odczytania listu całemu Kościołowi) sąsiaduje z pokorą. Apostoł, który nigdy nie przestaje się modlić za adresatów listu, wie, jak bardzo potrzebuje ich modlitw.
(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone