Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Obchodzimy dziś XXIV Dzień Papieski W tym roku towarzyszy mu hasło „Ewangelia starości 
i cierpienia”. Dzień ten stanowi okazję do przypomnienia osoby i nauczania św. Jana Pawła II oraz budowania jego „żywego pomnika”, jakim jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia
Po każdej Mszy świętej zbierane ofiary do puszek na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży.  
          Dziękujemy za ofiary składane na ten cel, oraz wolontariuszom rozprowadzającym kremówki 
w świetlicy przy kościele oraz młodzieży włączającej się w pomoc w przeprowadzeniu kwesty przykościelnej. O godz. 15.00 ulicami osiedla przejdziemy z procesja różańcowa do pomnika św. Jana Pawła II.  Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 
Nabożeństwo Różańcowe codziennie dla wszystkich o 17.30. 
  W poniedziałek adoracja najświętszego sakramentu po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30.
czytaj więcej »

Przewodnik po Biblii

aktualizowano: 2024-07-13 11:54 Odsłon: 257

Przewodnik po Biblii – część CCCXLVI

Dzieje Apostolskie (c.d.)

 

24-26 W Cezarei; obrona Pawła przed Feliksem, Festusem i Agryppą

Paweł pozostaje dwa lata w więzieniu w Cezarei, prawdopodobnie od 58 do 60 r. Trzy razy staje przed przedstawicielami władzy i sposób w jaki broni swojej sprawy, wskazuje na jego zdolności. Tak przekonywająco obala oskarżenia, że sędziowie zmuszeni są przyznać, że nie mają nic przeciwko niemu, to znaczy nic z wyjątkiem teologicznej kwestii zmartwychwstania.

Przed Feliksem (rozdz. 24). Feliks, namiestnik surowy, ale nieskuteczny, został ostatecznie odwołany (ok. 59 r.) za niewłaściwy sposób tłumienia zamieszek w Cezarei. Druzylla, Żydówka, córka Heroda (Dz 12, 1), była jego trzecia żoną. Była ona prawdopodobnie źródłem informacji Feliksa o chrześcijanach. Słowa Pawła o „sprawiedliwości, wstrzemięźliwości i przyszłym sądzie” nie przypadły do gustu tej parze, zwłaszcza, że Feliks spodziewał się wysokiej łapówki od swojego więźnia (26).

Przed Festusem (25, 1-12). Festus nie był długo namiestnikiem, umarł bowiem w 62 r. Jego próba pozyskania sobie łask Żydów zmusiła Pawła do odwołania się do cesarza. Spodziewał się, że Neron okaże się bardziej sprawiedliwy niż Sanhedryn.

Przed Agryppą (25, 13-26, 32). Chodzi o Agryppę II, syna Heroda wspomnianego w Dz 12, 1 i prawnuka Heroda Wielkiego. Berenike, jego siostra, z którą żył jak z żoną, zakończyła swoją niechlubną karierę jako kochanka cesarzy Tytusa i Wespazjana. Kiedy Festus usłyszał słowa Pawła o zmartwychwstaniu, uznał go za szaleńca, Agryppa natomiast obrócił całą sprawę w żart, chcąc zachować twarz przed Festusem i nie chcąc narażać się Żydom, odrzucając autorytet proroków.

Opowiadanie Pawła o nawróceniu różni się w rozłożeniu akcentów od tego miejsca do rozdziału 22.

„Oścień” to siła, która zmusza do zmiany kierunku życia. Wersety 16-18 streszczają słowa Pana na drodze do Damaszku, słowa Ananiasza i orędzie otrzymane przez Pawła w świątyni (22, 17nn.).

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)

 

aktualizowano: 2024-07-13 11:54
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone