Transmisja na żywo
Ogłoszenia
Dziś przeżywamy święto Chrztu Pańskiego. Na poszczególnych Mszach Świętych odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Kończymy okres Bożego Narodzenia. Po Mszy o 8.30 zmiana tajemnic Żywego Różańca. Intencja na ten miesiąc: o dar pokoju dla świata. Msze św. w tygodniu sprawowane są codziennie o godz. 8.00 i 18.00. Spowiedź święta w dni powszednie przed Mszą świętą, a w niedziele podczas każdej Eucharystii.
Adoracja Najświętszego Sakramentu poniedziałek po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30
Przewodnik po Biblii
Przewodnik po Biblii – część CCCXXXII
Dzieje Apostolskie (c.d.)
1-8, 1a Początek Kościoła w Jerozolimie
1, 1-14 Prolog; 40 dni od zmartwychwstania do wniebowstąpienia
„Pierwsza księga” Łukasza (Ewangelia) opisuje wszystko, co Jezus „czynił i czego nauczał od początku” w czasie swojego ziemskiego życia. Dzieje Apostolskie kontynuują historię dzieła Jezusa po Jego wniebowstąpieniu, dzieła, które podejmują apostołowie napełnieni Duchem Świętym. Księga ukazuje spełnienie się obietnicy (w. 8) w Jerozolimie (2, 1-8, 1a), Judei i Samarii (8, 1b-11, 18) i dalej (11, 19 do końca).
Obłok (9): wszystko, co oko ludzkie mogło zobaczyć z chwały obecności Bożej (por. też Wj 40, 34 i Łk 9, 34-35).
Droga szabatowa (12): Prawo pozwalało na przejście w dniu szabatu najwyżej około kilometra.
Maryją… i braćmi Jego (14): tutaj Matka Jezusa jest wspomniana ostatni raz w Nowym Testamencie.
Jego bracia (ewentualnie krewni w szerokim sensie, może kuzyni) są skojarzeni z uczniami. Znamy imię przynajmniej jednego z nich – Jakuba, który widział zmartwychwstałego Jezusa (1 Kor 15, 7).
1, 15-26 Wybór dwunastego apostoła
O ile wiemy, apostołowie po raz ostatni posługują się tutaj tradycyjną metodą rzucania losów. Zresztą nie jest to tylko ślepy los, bo przed rzuceniem losów długo się modlą. Kandydat musiał być z Chrystusem przez całą Jego ziemską działalność i musiał Go widzieć po zmartwychwstaniu.
(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone