Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Dziś przeżywamy święto Chrztu Pańskiego. Na poszczególnych Mszach Świętych odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Kończymy okres Bożego Narodzenia. Po Mszy o 8.30 zmiana tajemnic Żywego Różańca. Intencja na ten miesiąc: o dar pokoju dla świata. Msze św. w tygodniu sprawowane są codziennie o godz. 8.00 i 18.00. Spowiedź święta w dni powszednie przed Mszą świętą, a w niedziele podczas każdej Eucharystii.

Adoracja Najświętszego Sakramentu poniedziałek po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30

 
czytaj więcej »

Przewodnik po Biblii

aktualizowano: 2021-10-16 09:54 Odsłon: 903

Przewodnik po Biblii – część CCLVII

Księga Abdiasza

Proroctwo o upadku Edomu (inne proroctwa przeciw Edomowi zob. Iz 34, 5-15; Jr 49, 7-22; Ez 25, 12-14; 35, 1-15; Am 1, 11-12). Edom zajmował górzysty region na południowy wschód od Morza Martwego. Stolica, Sela (dzisiaj Petra), była zbudowana na wysokiej skale o stromych ścianach i prowadził do niej ciasny wąwóz. Była praktycznie niedostępna. Z górskich warowni jak ta, Edomici dokonywali rajdów na terytorium Palestyny. Jako potomkowie Ezawa byli spokrewnieni z Izraelem, ale między nimi zawsze była wrogość. Ostatnią zbrodnią, której się dopuścili i która dała asumpt do proroctwa Abdiasza, był ich najazd na Judę, kiedy Jerozolima była oblegana przez Babilończyków w 587 r. przed Chr. Abdiasz potępia pychę Edomu. Edomici uważają swoje warownie za nie do zdobycia, ale będą one całkowicie zniszczone. W V w. przed Chr. Edom zajęli Arabowie, natomiast w III w. jego terytorium opanowali arabscy Nabatejczycy (którzy zbudowali miasto Petra w dzisiejszej Jordanii). Niektórzy Edomici osiedlili się w południowej Judzie. Herod Wielki, władca Żydów w momencie narodzenia Jezusa, był ich potomkiem. Po 70 r. po Chr. Edomici zupełnie zniknęli z historii. Jeżeli chodzi natomiast o Izrael, Abdiasz przepowiada odzyskanie przezeń wielkiego terytorium łącznie z terenami dawnego Edomu.

Teman (9): ważne miasto w Edomie, rodzinne miasto przyjaciela Hioba, Elizafa; góra Ezawa to góra Seir.

w. 19: „Negeb”, pustynia na południu; „Szefela”, górzysta kraina przylegająca do zachodniej równiny nadmorskiej; „Efraim i Samaria”, Królestwo Północne (Izrael); „Gilead”, na wschód od Jordanu.

w. 20: „Sarepta”, dzisiejsze Sarafand w Libanie.

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)

 

aktualizowano: 2021-10-16 09:54
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone