Transmisja na żywo
Ogłoszenia
Dziś przeżywamy święto Chrztu Pańskiego. Na poszczególnych Mszach Świętych odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Kończymy okres Bożego Narodzenia. Po Mszy o 8.30 zmiana tajemnic Żywego Różańca. Intencja na ten miesiąc: o dar pokoju dla świata. Msze św. w tygodniu sprawowane są codziennie o godz. 8.00 i 18.00. Spowiedź święta w dni powszednie przed Mszą świętą, a w niedziele podczas każdej Eucharystii.
Adoracja Najświętszego Sakramentu poniedziałek po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30
Przewodnik po Biblii
Przewodnik po Biblii – część CCLXII
Księga Malachiasza
Imię Malachiasz znaczy „mój poseł” i może być rzeczywistym imieniem albo pseudonimem proroka. Na podstawie historycznego tła księgi, datuje się ją zwykle na 460-450 r. przed Chr., kiedy Nehemiasz nie był jeszcze gubernatorem Jerozolimy, albo znacznie później, kiedy nie było go w mieście. Minęło już około 80 lat, odkąd Aggeusz i Zachariasz nakłonili ludzi do odbudowy świątyni i przez ten czas narosło wiele rozczarowań. Czasy były ciężkie, a obietnice poprawy nie spełniły się. Ludzie byli skłonni myśleć, że prorocy są zarozumiali i że Bóg ich zawiódł. Znalazło to wyraz w coraz większej obojętności wobec kultu i praw Bożych. Misja Malachiasza dotycząca wymagań Boga wobec Jego ludu była i jest nadal potrzebna.
1 Wszystko co najlepsze – Bogu
Punktem wyjścia księgi Malachiasza jest miłość Boża. Ludzie borykający się z trudnościami ekonomicznymi i nękani przez opozycję (zob. np. Ne 1, 3; 4) nie widzą dowodów tej miłości. W odpowiedzi każe im się spojrzeć na ich bratni naród, Edom, zniszczony jak oni sami przez Babilon, ale nie odbudowany. Izrael cieszy się jedyną w swoim rodzaju więzią z Bogiem – więzią, jaka łączy ojca z synem. Bóg jest w szczególnym sensie jego Panem. Ale stosunek do ludzi świętych świadczy o ich lekceważeniu Boga. Chociaż znają przepisy (Kpł 22; Pwt 15, 17), uważają, że mogą oddać Bogu to, co im zbywa. W ten sposób znieważają Jego godność. Byłoby lepiej zamknąć świątynię i w ogóle zaprzestać składania ofiar (10).
Umiłowałem… miałem w nienawiści (2-3): idiom hebrajski, który nie znaczy dosłownie miłości i nienawiści, ale wybór jednego, a nie drugiego
w. 11: Milsze Bogu ofiary składają poganie – takie stwierdzenie miało wstrząsnąć żydowskimi słuchaczami Malachiasza.
2, 1-9 Zarzuty Boga wobec kapłanów
Bóg powierzył swoim sługom, lewitom zadanie nauczania prawdy i świadczenia o niej własnym życiem (6). Ale zamiast odwodzić ludzi od grzechu, sami kapłani prowadzili ich na złą drogę.
(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone