Transmisja na żywo
Ogłoszenia
Dziś przeżywamy święto Chrztu Pańskiego. Na poszczególnych Mszach Świętych odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Kończymy okres Bożego Narodzenia. Po Mszy o 8.30 zmiana tajemnic Żywego Różańca. Intencja na ten miesiąc: o dar pokoju dla świata. Msze św. w tygodniu sprawowane są codziennie o godz. 8.00 i 18.00. Spowiedź święta w dni powszednie przed Mszą świętą, a w niedziele podczas każdej Eucharystii.
Adoracja Najświętszego Sakramentu poniedziałek po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30
Przewodnik po Biblii
Przewodnik po Biblii – część CCLXXIV
Ewangelia według św. Mateusza
1, 18-25 Maryja i Józef
Pełniejsze opowiadanie Łukasza o narodzeniu Jezusa skupia się na Maryi, natomiast Mateusz zwraca większą uwagę na Józefa. Nietrudno sobie wyobrazić ludzki dylemat brzemienności Maryi. Chodziło tu przecież o siły nadprzyrodzone. Mateusz cytuje słowa Izajasza nadając im znaczenie, którego prorok nawet nie podejrzewał. „Jezus” znaczy „Zbawiciel”; „Emmanuel”, „Bóg z nami”, w świecie ludzi.
w. 18: „Zaślubiny” oznaczają tu raczej narzeczeństwo, które w odróżnieniu od dzisiejszych zwyczajów miało wówczas charakter formalnego zobowiązania i mogło być uchylone tylko przez rozwód.
2 Przybycie mędrców; rzeź niemowląt; ucieczka do Egiptu
Mędrcy znali się na gwiazdach, ich położeniu i znaczeniu. Byli astrologami i nie mieli wątpliwości, że pojawienie się nowej gwiazdy oznacza przyjście na świat obiecanego króla Judy. Tradycja, nie Ewangelie, mówi, że byli to trzej królowie i że dary ofiarowane przez nich dziecku miały szczególne znaczenie: złoto dla króla, kadzidło dla Boga, mirra dla śmiertelnego człowieka.
Wieść o narodzeniu Jezusa nie była dobrze przyjęta w pałacu Heroda, króla Żydów (był to Herod Wielki panujący w latach 40-4 r. przed Chr.), który bał się rywali. Rzeź niemowląt harmonizuje z jego innymi okrucieństwami znanymi z dokumentów historycznych. Mała rodzina ucieka do Egiptu, tak samo jak rodzina Jakuba uciekła kiedyś przed klęską głodu.
w. 6: Mateusz częściowo cytuje, częściowo interpretuje słowa Micheasza.
Dom (11): upłynął jakiś czas; stajnia, miejsce gdzie przebywały zwierzęta, była tylko chwilowym schronieniem.
Rachel (18): postać matki symbolizująca Izrael; ukochana żona Jakuba, która umarła w trakcie porodu w Rama, w drodze do Betlejem.
Archelaos (22): odziedziczył trzecią część królestwa Heroda, ale jego brutalność szybko zmusiła Rzymian do pozbawienia go władzy i przejęcia kontroli nad Judeą.
(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone