Transmisja na żywo
Ogłoszenia
Dziś przeżywamy święto Chrztu Pańskiego. Na poszczególnych Mszach Świętych odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Kończymy okres Bożego Narodzenia. Po Mszy o 8.30 zmiana tajemnic Żywego Różańca. Intencja na ten miesiąc: o dar pokoju dla świata. Msze św. w tygodniu sprawowane są codziennie o godz. 8.00 i 18.00. Spowiedź święta w dni powszednie przed Mszą świętą, a w niedziele podczas każdej Eucharystii.
Adoracja Najświętszego Sakramentu poniedziałek po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30
Przewodnik po Biblii
Przewodnik po Biblii – część CCXXIV
LAMENTACJE – pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta…
1 Lamentacja pierwsza
Jerozolima jest osamotniona, wyludniona, w żałobie; świątynia splądrowana i zburzona. Bóg osądził i ukarał ją za ogrom grzechu, jakiego się dopuściła. Teraz wreszcie woła do Niego.
2 Lamentacja druga
Poeta ma jeszcze przed oczami wybuch gniewu Bożego: głodujące dzieci, powszechne zniszczenie, ruiny miasta i świątyni. Słyszy jeszcze szyderczy śmiech odwiecznych wrogów, napawających się zgubą Jerozolimy. Niech woła do Boga, żeby na nią spojrzał i zlitował się nad jej losem.
3 Lamentacja trzecia
Widzimy udrękę narodu zogniskowaną w osobistym losie autora. Pomimo otaczających ciemności, ogromu cierpień i bólu, pozbawiających wszelkiej nadziei (18), tli się w nim jeszcze wiara na myśl o miłości i miłosierdziu Boga (19-33). Właśnie kiedy jest na skraju przepaści, budzi się w nim świadomość, że Bóg jest blisko (54nn). Autor nie może wybaczyć swoim wrogom ich podstępnych knowań (59-66).
4 Lamentacja czwarta
Dawna chwała miasta – i okropności oblężenia. Wołanie głodujących dzieci; poczerniałe twarze; wychudłe ciała. Ten widok na zawsze pozostanie w pamięci. Grzechy ludzi, proroków i kapłanów, doprowadziły miasto do upadku. Teraz Edom – odwieczny wróg – cieszy się, nie wiedząc, że on także będzie ukarany.
5 Lamentacja piąta – modlitwa
Poeta plastycznie opisuje rozmiary klęski: utrata wolności, terytorium, szacunku; gwałt i przemoc; przymusowa praca; głód. Wszystko z powodu grzechu. Na koniec prosi Boga o odmianę losu.
(„Przewodnik po Biblii”, oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone