Transmisja na żywo
Ogłoszenia

Dzisiaj na Mszy św. o 11:30 będziemy się modlić w intencji Księdza Kanonika z okazji 90 rocznicy urodzin.
Galerie
2020.10.14. - Ślubowanie Pierwszoklasistów w KSP św. St. Kostki
Ślubowanie Pierwszoklasistów
/Adam Szewczyk/
W Dniu Edukacji Narodowej w Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Szczecinie miało miejsce ważne i wyjątkowe dla każdego Pierwszoklasisty wydarzenie – „Dzień Ślubowania”. To symboliczny akt włączenia młodego człowieka do szkolnej społeczności na prawach ucznia. Dzieci z dwóch klas pierwszych wyraziły swoją gotowość do podjęcia szkolnych obowiązków. Towarzyszące temu podekscytowanie wyrażały ich skupione i dumne spojrzenia oraz ochoczo wypowiadane słowa:
„Teraz już ślubować z honorem chcemy,
Jak być dobrym uczniem doskonale wiemy.
Uczniem być to ważna sprawa i otwierać wiedzy drzwi,
Uczyć się, by świat poznawać ślubujemy dziś.
Zaprzyjaźnić się z książkami, dumą swojej szkoły być.
Ze wszystkimi pierwszakami ślubujemy dziś.”
W szkołach katolickich uroczystości państwowe, kościelne, patriotyczne, a także szkolne, obchodzone są bardzo uroczyście. Dominantę stanowi Eucharystia. Po niej następują inne wydarzenia programu, jak akademie, występy, odczyty, prezentacje, koncerty. Tak było i w tym przypadku, choć w obecnych warunkach zrezygnowano z udziału całej szkoły w tegorocznych uroczystościach związanych z obchodami Dnia Edukacji Narodowej i ślubowaniem pierwszaków. W Mszy św. w intencji nauczycieli, uczniów i wszystkich pracowników szkoły, sprawowanej pod przewodnictwem prefekta szkoły ks. Pawła Górzyńskiego, wzięli udział nauczyciele, personel szkoły oraz tylko dzieci klas pierwszych wraz z grupą przybyłych rodziców. Bezpośrednio po mszy dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny, po czym miał miejsce akt ślubowania oraz poświęcenia tornistrów. Wicedyrektor szkoły Katarzyna Zakrzewska gratulując życzyła pierwszakom samych radosnych chwil w szkole oraz mądrości i bezgranicznej ciekawości świata. Bezpośrednio po uroczystościach nadarzyła się okazja do krótkiej rozmowy.
Adam Szewczyk: Jakże inne jest tego roku świętowanie Dnia Edukacji Narodowej, pozbawione udziału uczniów starszych klas, szkolnego gwaru, radości…
Katarzyna Zakrzewska: Istotnie, jest nam trochę smutno i czujemy pewien dyskomfort, bo nie możemy uczcić tego święta właśnie wspólnie z całą naszą społecznością szkolną. Przecież nie jest to święto tylko nauczycieli, pedagogów, dyrekcji, ale też święto uczniów – bowiem to oni tworzą szkołę. My, nauczyciele, bez uczniów nie bylibyśmy potrzebni. W tym roku obchody święta Edukacji Narodowej w zasadzie we wszystkich szkołach przebiegają bardzo skromnie. Także i u nas. Zwykle Msza święta z tej okazji była celebrowana w szczególnej oprawie, dziś została odprawiona bez udziału ministrantów. Musimy mieć na względzie obowiązujące ograniczenia i dopasowywać do nich organizację funkcjonowania szkoły. Wierzymy, że niedługo będzie lepiej. Mamy w pamięci piękne obchody uroczystości tego dnia z roku poprzedniego i z wcześniejszych lat – trochę więc tym żyjemy…
Grupa pierwszaków stała się dziś prawdziwymi uczniami. Czego im życzyć u progu nowego etapu w ich życiu?
Sądzę, że ważne jest, by zdawali sobie sprawę, że ocena nie jest najważniejsza w ich życiu. Młody człowiek posiada skłonność patrzenia na świat przez pryzmat ocen. W taki sposób patrzy na szkołę, na swoje osiągnięcia. Nieustannie powtarzam swoim uczniom, że nie będę pamiętała, czy Jaś Kowalski miał piątkę, czy dwójkę z matematyki, tylko to, jakim był uczniem, człowiekiem, jak dobrym, wartościowym był dzieckiem, jakie miał pasje. Wydaje mi się, że największą zmorą uczniów jest właśnie szkolna ocena, cenzurka, którą dostają i którą my wystawiamy jako nauczyciele, bo taki mamy poniekąd system oświaty. Liczy się nie ocena, tylko jaki człowiek za nią stoi i jakie wartości sobą reprezentuje.
A czego dziś możemy życzyć nauczycielom i pracownikom szkół na początku tego szczególnego roku szkolnego?
Na pewno tego samego co zwykle – wytrwałości i cierpliwości. Często nam, nauczycielom, brakuje zrozumienia dla problemów ucznia, dla problemów, jakie ma na przykład teraz (patrząc z ramienia funkcji wicedyrektora) dyrektor. Obecnie dość dynamicznie zmieniają się decyzje. W tym zakresie warto byłoby życzyć spokoju. To chyba takie najlepsze życzenia na dziś, na obecną sytuację. No i oczywiście – pewnie będę się powtarzać – życzymy wszystkim, jak i sobie, zdrowia!
fot. Adam Szewczyk
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone