Ogłoszenia

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy nią obchody WIELKIEGO TYGODNIA. Wg tradycji przynosimy
do poświęcenia palmy. Przed Mszą św. będzie można nabyć palmy przygotowane przez wspólnoty parafialne.
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 16.00 w świetlicy przygotowywane będą palmy do sprzedaży. ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W PRZYGOTOWANIE PALM.
W poniedziałek przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP, Msze święte o godz. 8.00 i 18.00 (Msza imieninowa ks. Proboszcza Józefa).

 

 

czytaj więcej »

Trzy dni z Bogiem w Karmelu

ost. aktualizacja: 2014-11-08 21:35 Odsłon: 1350

Trzy dni z Bogiem w Karmelu

Nieco refleksji z moich ostatnich rekolekcji u oo. Karmelitów w Gorzędzieju.

Najpierw może dlaczego Karmel. W 2009 roku Marek Stankiewicz zaproponował mi wyjazd na weekendowe rekolekcje do oo. Karmelitów, do klasztoru w Gorzędzieju (niedaleko Tczewa). Zawsze bardziej odpowiadali mi dominikanie. Uważałam, że są bliżej świeckich, że lepiej niż inni rozumieją nasze świeckie życie. Ale pomyślałam: „cóż, może warto spróbować”. I zdecydowałam się. Kiedy tam dotarliśmy jesienią, najpierw zachwyciło mnie piękno miejsca. Klasztor położony jest na wysokiej skarpie, nad płynącą leniwie w dole, szeroko rozlaną Wisłą. Przepiękny widok…

Ale zaskoczył mnie wymóg całkowitego milczenia przez ten 3-dniowy okres rekolekcji.  Nawet posiłki były w milczeniu. Raziła mnie ta powaga i cisza, i nieco śmieszyła. Jednak już trzeciego dnia „wsiąkłam” w tę atmosferę i rytm wyznaczony programem rekolekcji.

No i tak przez kolejne lata w kilkuosobowym gronie wybieraliśmy się na rekolekcje do Gorzędzieja. W tym roku jednak pojechałam sama. W programie rekolekcji na rok 2014 zauważyłam temat: „Miłość oblubieńcza z Pieśni nad Pieśniami jako obraz życia duchowego”. Zainteresował mnie on bardzo, gdyż jest to księga w naszym Kościele chyba najmniej komentowana. Bo nie wiadomo, jak do niej podejść. Księga z Pisma Świętego, ze Starego Testamentu, natchniona, ale mówiąca o miłości, o seksualności… Pewnie niełatwa do wyjaśniania i komentowania ogółowi wiernych.

Niestety, moich współtowarzyszy zainteresował inny temat. A więc samotny wyjazd. Podróż pociągiem, bardzo męcząca, potem przesiadka. Ale jak zwykle wielka radość, gdy tam się już znalazłam. W rekolekcjach uczestniczyło wyjątkowo dużo osób. Tradycyjnie większość stanowiły kobiety. Również większość osób gdzieś zaangażowana wspólnotowo. W ramach rekolekcji 5 konferencji tematycznych prowadził o. Robert Marciniak - biblista, który studiował w Jerozolimie u ortodoksyjnych rabinów. Poznał język hebrajski z jego symboliką. Już po pierwszej konferencji opanowała mnie radość i zadowolenie, gdyż temat był bardzo ciekawy i dobrze przedstawiany.

Szkoła duchowości karmelitańskiej kładzie nacisk na tematykę oblubieńczą, a więc mistyka, a także Pnp, karmią tę duchowość. Ważne jest, jak przeżywam swoją relację z Panem Bogiem i to jest moje apostolstwo na zewnątrz - czy zachęcam, czy odstraszam? Treść Pnp to relacja miłości między mężczyzną i kobietą, co kiedyś niezwykle raziło, dlatego uciekano w alegoryczne odczytywanie tej księgi. U Żydów odczytywano to jako miłość między Bogiem, a ludem Izraela. W środowisku chrześcijańskim jest podobnie – jako miłość w relacji Bóg – Kościół. Luter alegorycznie przedstawił to jako relacja państwo – obywatele.

Św. Teresa z Avilla jednak odczytywała to jako miłość Boga do wybranej duszy - nie grupy osób, lecz jednej (pojedynczej) duszy. Św. Teresa opisała swoje wewnętrzne doświadczenie miłości Boga w traktacie o niezbyt szczęśliwym tytule „Podniety miłości Bożej”. I była w tym bardzo odważna, gdyż były to czasy inkwizycji. Nie należy jednak bać się też odczytywać Pnp dosłownie, jako miłości między mężczyzną i kobietą. Jest ona wyrażona w sposób szczery i prosty. Nie ma tu pruderii czy wulgarności, jest to piękne i subtelne.

O. Robert wyjaśniał relację z Pnp w oparciu o mistyczne doświadczenia św. Teresy, jej rozumienie słów Pieśni. Mówi ona, że w mistyce wszystko jest duchowe, nie zmysłowe; że w takiej miłości wszystko może się zdarzyć. Mamy kochać nie tylko duszą, ale całym ciałem, a czystość winna być wartością nieodłączną od miłości. Nie będę tu jednak cytowała więcej tych ciekawych wypowiedzi.

Cały ten czas rekolekcji przeżyłam przepełniona wewnętrzną radością i skupieniem. Ale rekolekcje się skończyły. Przede mną była podróż pociągiem i powrót do zwykłej codzienności. Jednak takie choćby trzy dni, wyrwane z naszego nerwowego i chaotycznego nieraz życia, dają bardzo wiele. I czekam już na następne…

Nina Dołęga

ost. aktualizacja: 2014-11-08 21:35
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone