Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Obchodzimy dziś XXIV Dzień Papieski W tym roku towarzyszy mu hasło „Ewangelia starości 
i cierpienia”. Dzień ten stanowi okazję do przypomnienia osoby i nauczania św. Jana Pawła II oraz budowania jego „żywego pomnika”, jakim jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia
Po każdej Mszy świętej zbierane ofiary do puszek na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży.  
          Dziękujemy za ofiary składane na ten cel, oraz wolontariuszom rozprowadzającym kremówki 
w świetlicy przy kościele oraz młodzieży włączającej się w pomoc w przeprowadzeniu kwesty przykościelnej. O godz. 15.00 ulicami osiedla przejdziemy z procesja różańcowa do pomnika św. Jana Pawła II.  Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 
Nabożeństwo Różańcowe codziennie dla wszystkich o 17.30. 
  W poniedziałek adoracja najświętszego sakramentu po Mszy św. wieczornej do godz. 19.30.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2024-06-22 10:06 Odsłon: 198

Tajemnica królestwa Bożego

„Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię” (Mk 4,26)

XI Niedziela Zwykła (Mk 4, 26-34)

Czwarty rozdział Ewangelii według św. Marka w całości jest poświęcony królestwu Bożemu, którego tajemnicę Jezus przedstawia w przypowieściach. Taki sposób nauczania Jezusa jest jednocześnie wypełnianiem się proroctw Starego Testamentu, słów Boga, które głosili prorocy w Izraelu (Zob. Iz 6, 9-10; 55, 10-11). Nie jest jednak wolą Boga, aby Jego słowo pozostało niezrozumiałe, ale przewiduje On zatwardziałość serc swojego ludu, czego Jezus doświadczy bardzo realnie.

W tej perspektywie, wspólnej dla trzech Ewangelii synoptycznych, narracja św. Marka podkreśla trudności w zrozumieniu przypowieści przez słuchających. Słowa Jezusa, tak jak głoszone przez Niego królestwo, są tajemnicą: początkowo ani uczniowie, ani tłumy ich nie rozumieją, chociaż Jezus wyjaśnia je uczniom na osobności (w.10-11; 4, 34). To jednak, że są one tajemnicą, nie oznacza, że należą one do jakiejś sekretnej czy ezoterycznej nauki. Jak jest wyjaśnione w przypowieści o lampie (4, 21-22), nauczanie Jezusa nie powinno pozostać ukryte, lecz ma być powszechnie znane. Za tymi wyrażeniami kryje się motyw obecny w całej Ewangelii: Jezusa nie można zrozumieć, jeżeli nie pojmuje się Go w całości – w Jego istocie i Jego misji. Głoszona przez Niego tajemnica królestwa Bożego jest głęboko związana z Jego misją Sługi Pańskiego, który odnosi zwycięstwo i odnawia królestwo przez coś tak gorszącego jak krzyż (BN, komentarz do Mk 4, 1-20).

Kontynuując swoje nauczanie Jezus posługuje się obrazami z życia Izraela i na przykładzie ziarna naucza o królestwie Bożym, które się pojawiło na świecie wraz z Jego przyjściem.

Prostota przypowieści o zasiewie i o ziarnku gorczycy mogłaby przesłonić nam ich głębię. Zawierają one obraz wzrastania, który można różnie interpretować. Przypowieść o zasiewie mówi o wewnętrznej skuteczności królestwa i jego stopniowym rozwoju (w. 27). Natomiast przypowieść o ziarnku gorczycy ukazuje dysproporcję między początkiem, gdy jest ono najmniejszym ze wszystkich nasion (w. 31), i końcem, gdy staje się ono wspaniałym drzewem (w. 32). Zasiane ziarno jest płodne, trzeba jednak, żebyśmy byli żyzną glebą, która je przyjmie, a potem wyda owoc cnoty.

„Niewątpliwie rodzić źdźbło oznacza mieć wciąż delikatność dobrego początku. Źdźbło zmienia się w kłos, kiedy cnota zaszczepiona w duchu rozwija się w dobrych czynach. Rodzi pełne ziarno w kłosie, gdy cnota już na tyle jest rozwinięta, że może zrodzić czyn silny i doskonały […]” (św. Grzegorz Wielki, Homilie na Księgę Ezechiela 2, 3, 5; BN, komentarz do Mk 4, 26-34).

Królestwo Boże które Jezus głosił będąc na ziemi jest naszym powołaniem. Z woli Boga jesteśmy przeznaczeni do życia w wiecznym królestwie Ojca, które Syn Jego umiłowany otworzył nam przez ofiarę krzyża. Ale żeby tam wejść, trzeba się nawrócić, czyli przyjąć z wiarą Ewangelię, którą Jezus głosił i wciąż głosi ustami Kościoła. To jest zasadniczy warunek (zob. Mk 1, 15).

Marek Stankiewicz

 

aktualizowano: 2024-06-22 10:06
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone